Cmentarz Mirogoj

19 październik 2016.

154
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Cmentarz Mirogoj 5.00 out of 50 based on 1 voters.


Cmentarz Mirogoj to miejsce smutne, trochę mroczne…nieco tajemnicze. Wielu mieszkańców Zagrzebia lubi tu przyjść i w spokojnej atmosferze pomyśleć nad sobą i swoim życiem. Jest to również obowiązkowa atrakcja dla wszystkich odwiedzających miasto.

Chorwacja | Cmentarz Mirogok założony został w 1876 roku
Chorwacja | Cmentarz Mirogok założony został w 1876 roku (by ranopamas )

Mirogoj jest jednym z największych osiągnięć chorwackiej architektury, a także najpiękniejszym cmentarzem w całej Europie.

Pochowani są tu ludzie wszystkich wyznań: katolicy, prawosławni, muzułmanie, protestanci, a nawet osoby niewierzące.

Cmentarz założony został w 1876 roku. Główny budynek zaprojektował chorwacki architekt austriackiego pochodzenia - Hermann Bollé.

Pierwszą pochowaną osobą był Miroslav Singer – instruktor szermierki i nauczyciel WF. Pogrzeb odbył się 7 listopada 1876 roku. W tym samym miesiącu, cmentarz Mirogoj otrzymał statut miejsca, w którym mogą być pochowane osoby wszystkich wyznań.

Na terenie cmentarza znajduje się kaplica. Wspaniałe detale architektoniczne sprawiają, że przez wielu uważana jest za najpiękniejszą w Chorwacji. 500 m neorenesansowych arkad oraz 20 kopuł uważane są jedne z największych historycznych obiektów tego typu w Europie. Razem z cennymi pomnikami wybitnych chorwackich rzeźbiarzy są dziś prawdziwą galerią sztuki.

Chorwacja | CNa cmentarzu Mirogoj pochowano wielu sławnych Chorwatów
Chorwacja | Na cmentarzu Mirogoj pochowano wielu sławnych Chorwatów (by tomislavmedak )

Praca wykonana przez Bolle jest nie tylko piękna, ale i solidnie wykonana. Potwierdza to trzęsienie ziemi w 1880 roku podczas którego ponad 1700 budynków zostało uszkodzonych. Arkady nie poniosły wówczas żadnej szkody.

W arkadach znajduje się kolumbarium z prochami najwybitniejszych Chorwatów. Pochowana jest tu np. pisarka Ivana Brlić-Mažuranić, chemik, laureat nagrody nobla - Vladimir Prelog, astronom Oton Kučera, polityk chłopski XX wieku - Vladko Maček czy poeta Tin Ujević.

Bez względu na to, czy Mirogoj jest miejscem do którego przychodzimy wspominać bliskie nam osoby, pospacerować czy podziwiać niewyczerpane źródła architektoniczne i artystyczne, każdy się zgodzi, że jest to miejsce wyjątkowe, do którego warto przyjść przynajmniej raz w roku, w wyjątkowym dniu – 1 listopada we Wszystkich Świętych.

Chorwacja |Arkada, cmentarz Mirogoj
Chorwacja |Arkada, cmentarz Mirogoj (by tomislavmedak )

Dodaj komentarz ...