Varazdin

15 styczeń 2015.

118
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Varazdin0 out of 50 based on 0 voters.


Varazdin – dawna stolica Chorwacji. Miasto położone jest w północnej części kraju, na prawym brzegu rzeki Drwa. Jedno z najlepiej rozwiniętych gospodarczo miast.

Chorwacja | Varazdin to historyczna perełka Chorwacji
Chorwacja | Varazdin to historyczna perełka Chorwacji (by croacia_ )

Historia miasta

Po raz pierwszy wzmianka o Varazdin pojawiła się w XII wieku, było to wtedy niepodległe Miasto Królewskie Garestin. Kilkakrotnie odbywały się tu posiedzenia chorwackiego parlamentu. Była to także siedziba archidiakonu varazdyńskiego.

Miasto Varazdin swój okres świetności miało w XVII wieku. Było wtedy stolicą Chorwacji oraz centrum administracyjne regionu Banska Hrvatska.

W 1776 roku miał miejsce pożar, w wyniku którego znaczna część miasta uległa zniszczeniu. Centrum polityczne i administracyjne zostało przeniesione do Zagrzebia.

Varazdin jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w północnej Chorwacji. Obok stolicy – Zagrzebia należy do najbardziej rozwiniętych gospodarczo części Chorwacji.

Chorwacja | Varazdin jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w północnej Chorwacji
Chorwacja | Varazdin jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w północnej Chorwacji (by croacia_ )

Atrakcje

Miasto otoczone jest pięknym krajobrazem. Oferuje swoim turystom nie tylko piękne widoki, ale i wiele kulturalnych oraz historycznych zabytków.

Varazdin to historyczna perełka Chorwacji. Zobaczymy tu naprawdę wiele godnych uwagi miejsc:

Zamek renesansowy Stari Grad

Jest to wspaniały zamek wybudowany w stylu renesansowym. Uważany jest za jeden z najcenniejszych zabytków w całym kraju. W środku znajduje się muzeum miejskie.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

W tej barokowej katedrze każdego roku odbywają się Wieczory Muzyki Barokowej. Dawniej należała do osiadłych na tych terenach Paulinów i Jezuitów. Jest to jedna z najpiękniejszych katedr w całej Chorwacji.

Chorwacja | Urokliwe uliczki
Chorwacja | Urokliwe uliczki (by borislicina )

Pałac Patacic

Jest to jeden z najpiękniejszych pałaców z okresu Rokoko w Chorwacji. Dawniej zamieszkiwał ją graf Franjo Patatic. Było to wówczas centrum życia kulturalnego regionu Varazdin. Pałac Patacic, jaki dzisiaj oglądamy, pierwotnie wyglądał inaczej. Dzisiejszą formę zawdzięcza przebudowie w 1764 roku.

Posiadłość Ritz

Jest to jeden z najpiękniejszych budynków z czasów średniowiecza w Chorwacji środkowej.

Inne miejsca warte uwagi to: Franjevački Trg, franciszkański kościół św. Jana Chrzciciela z XVIII-wiecznymi freskami, dom Jaccominta – stary sklep cukierniczy, Trg kralja Tomislava, Muzeum Entomologiczne oraz katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP z 1646 roku.

Dodaj komentarz ...