Top 10 – co trzeba zobaczyć w Chorwacji?

Fort Lovrijenac

109
com_content.category
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Fort Lovrijenac5.00 out of 50 based on 1 voters.


Fort Lovrijenac często nazywany jest dubrownickim Giblartarem. Twierdza powstała w ogromnej skale, niedaleko bramy Pile. Kształtem przypomina trójkąt z trzeba tarasami. Od strony morza ściany twierdzy mają aż 12 metrów, a od strony miasta – 60 centymetrów.  Budowla powstała w XIX wieku dzięki mieszkańcom Dubrownika. Wybudowano ją w zaskakująco szybkim tempie, bowiem zaledwie w 3 miesiące. Obecnie na terenie fortu znajduje się jedna z najsławniejszych na świecie scen teatralnych. (fot. jenniferboyer)

Czytaj dalej >>>

Stare miasto - Varazdin

108
com_content.category
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 3.50 na 5)
Stare miasto - Varazdin 3.50 out of 50 based on 2 voters.


Varazdin (Varaždin) położone jest w północno-wschodniej Chorwacji nad rzeką Drawą. Od roku 1756 do 1776 miasto było stolicą Chorwacji. Varazdin słynie ze swojej barokowej architektury. Wizytówką miasta jest Stari Grad, czyli Stare Miasto. W roku 1925, obiekt został przekształcony na muzeum miejskie - Gradski muzej. Jest to obecnie jedno z najwspanialszych muzeów w Chorwacji.
(fot. croacia_)

Czytaj dalej >>>

Zlatni Rat

107
com_content.category
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Zlatni Rat5.00 out of 50 based on 1 voters.


Jedną z najpiękniejszych plaż nad Morzem Adriatyckim jest Zlatni Rat na wyspie Brac. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w Chorwacji. Plażę na tle innych wyróżnia charakterystyczny kształt rogu (stąd inne jej określenia, jak "Złoty Róg" lub po angielsku: "Golden Horn"). Długości „ramion” plaży wynoszą: 420 m – lewe oraz 360 m – prawe. Jest to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych. Surferzy oraz fani nart wodnych z pewnością nie zaznają tu nudy. (foto. proimos)

Czytaj więcej >>>

Wyspa Hvar

106
com_content.category
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Wyspa Hvar5.00 out of 50 based on 5 voters.


Hvar to jedna z magicznych wysp Chorwacji. Jej długość wynosi 68 km, natomiast szerokość – od 4 do 10,5 km. Łączna powierzchnia to 297,38 km². Najwyższym szczytem jest Sveti. Hvar często nazywany jest „lawendową wyspą”, ponieważ roślina ta jest tutaj sadzona masowo, głównie dla handlu. Największe miejscowości wyspy to: Hvar, Stari Grad, Jelsa oraz Vrboska. Piękno wyspy zostało docenione i w 2008 roku jej niepowtarzalny krajobraz został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (fot. croacia_)

Czytaj dalej >>>

Park Maksimir

105
com_content.category
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Park Maksimir 5.00 out of 50 based on 1 voters.


Park Maksimir jest największym parkiem miejskim w Zagrzebiu. Niedawno obchodził 220 rocznicę założenia. Całość zajmuje 316 hektarów. Mieszczą się tu wspaniałe lasy, łąki i jeziora. Do parku prowadzi monumentalna brama główna. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miejsca jest punkt widokowy – dwupiętrowa wieża wybudowana w 1843 roku, otoczona wspaniałymi tarasami, na których można odpocząć popijając kawę i obserwując park. (foto. pikerslanefarm)

Czytaj dalej >>>

Amfiteatr w Puli

104
com_content.category
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Amfiteatr w Puli5.00 out of 50 based on 1 voters.


Amfiteatr w Puli wybudowany został na przełomie I wieku przed naszą erą oraz I wieku naszej ery. Do areny prowadzi piętnaście bram. Amfiteatr kształtem przypomina elipsę. Pomieścić mógł aż 23 tysiące widzów, dzięki czemu był szóstą pod względem wielkości budowlą tego typu na świecie. Obok Koloseum w Rzymie oraz Al-Dżamm w Tunezji jest jedną z najlepiej zachowanych rzymskich aren. (foto. DoctorWho)

Czytaj więcej >>>

Park Narodowy Jezior Plitwickich

103
com_content.category
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Park Narodowy Jezior Plitwickich4.00 out of 50 based on 4 voters.


Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się w centralnej części Chorwacji. Założony został w 1949 roku, a w roku 1979 wpisano go na listę światowego przyrodniczego dziedzictwa UNESCO. Największą atrakcją parku są jeziora, leżące na rożnych wysokościach i połączone ze sobą wodnymi kaskadami. Ich całkowita powierzchnia zajmuje 200 hektarów. W parku żyje wiele gatunków roślin i zwierząt, m. in. sarny, niedźwiedzie i żbiki. (foto. fknet)

Czytaj więcej >>>

Pałac Dioklecjana

102
com_content.category
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Pałac Dioklecjana5.00 out of 50 based on 2 voters.


Pałac Dioklecjana wybudowany został przez cesarza Dioklecjana na przełomie III i IV w. Razem z twierdzą jest obecnie najlepiej zachowaną budowlą swojej epoki. Pałac pełni teraz funkcję forum kulturalnego. Odbywają się tu liczne wystawy, przedstawienia oraz koncerty. Jest to także wspaniałe muzeum, w którym podziwiać będziemy mogli wystawne komnaty cesarza. Pałac wraz zabytkowym centrum Splitu został w 1979 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (foto. christinestephens)

Czytaj więcej >>>

Veliki Tabor

101
com_content.category
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 3.00 na 5)
Veliki Tabor3.00 out of 50 based on 2 voters.


Veliki Tabor to ogromny kompleks zamkowy położony w pobliżu niewielkiej miejscowości Desinić, w północno-zachodniej Chorwacji. Całość otoczona jest malowniczym, pagórkowatym krajobrazem. Zamek wybudowany został w stylu renesansowym, ale zauważymy tu też niewielkie akcenty barokowe. Zamek Veliki Tabor jest jednym z najważniejszych średniowiecznych miast warownych w Chorwacji. Obecnie znajduje się tu muzeum. (fot. sitomon)

Czytaj więcej >>>

Wyspa Krk

100
com_content.category
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 3.33 na 5)
Wyspa Krk3.33 out of 50 based on 6 voters.


Krk to jedna z największych oraz najbardziej zaludnionych chorwackich wysp. Umiejscowiona jest w Zatoce Kvarner. Jej powierzchnia zajmuje ponad 400 km2. Na wyspie zlokalizowanych jest 68 miejscowości, najpopularniejsze z nich to: miasto Krk – stolica wyspy, najstarsze miasto na wyspie – Omisalj, Malinska, Baska oraz Punat. W miejscowości Baska (Baška) znajduje się jedna z największych oraz najpiękniejszych plaż w Chorwacji – Vela Plaza. (fot. Istria Travel)

Czytaj więcej >>>

Dodaj komentarz ...