Jacy są Chorwaci?

21 lipiec 2016.

82
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 3.33 na 5)
Jacy są Chorwaci?3.33 out of 50 based on 6 voters.


Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat swej burzliwej historii wycierpieli niemało, tracąc rodziny i dorobek życia. Dziś – kilkanaście lat po wojnie – chorwacki naród znowu zaczyna się uśmiechać.

Chorwacja | Przyjazne nastawienie mieszkańców jest dla Chorwacji najlepszą reklamą
Chorwacja | Przyjazne nastawienie mieszkańców jest dla Chorwacji najlepszą reklamą (by Akras )

Chorwaci są niezwykle życzliwi i przyjaźni dla obcokrajowców. Wojna nauczyła ich szacunku w stosunku do innych ludzi. Dzięki temu Chorwacja jest krajem uważanym za jeden z najbezpieczniejszych w Europie. I tu zdarzają się oczywiście drobne przestępstwa, jak praktycznie we wszystkich miejscowościach turystycznych czy innych dużych skupiskach ludzi, ale często popełniane są one przez ludzi z zagranicy.

Mieszkańcy Chorwacji są bardzo pogodnymi ludźmi. Nawet kilkugodzinne stanie w korku czy w kolejce nie stanowi dla nich problemu. Zwyczajny dzień chętnie umilają sobie wizytą w pobliskiej kawiarni. Najważniejszy jest dla nich jest spokój. Nawet na ulicach chorwackich miast można zauważyć brak pośpiechu.

Chorwaci uwielbiają spędzać czas przy kawie. Mają swoje ulubione kawiarnie i cafe-bary. Dzień bez wizyty w jakimś lokalu, to dzień stracony! – tak przynajmniej uważa wielu mieszkańców tego pięknego kraju.

Wypady na kawę są okazją do spotkań z rodziną, przyjaciółmi, do długich rozmów na ważne tematy, a także do niewinnych ploteczek i zwykłych relacji z dnia codziennego. Jest to również łatwy sposób do nawiązywania nowych znajomości. Ceny kawy w Chorwacji nie są tak niskie jak w Polsce, jednak jej smak jest naprawdę wyjątkowy.

Chorwacja | Chorwaci uwielbiają kawę
Chorwacja | Chorwaci uwielbiają kawę (by loridstone )

Mieszkańcy Chorwacji podczas rozmowy stoją blisko siebie, głośno rozmawiają i energicznie gestykulują. Ma to na celu przekazanie jak największej porcji emocji. W miejscach publicznych stosuje się formalne powitania oraz pożegnania. Jeśli ktoś tego nie zrobi – może być posądzony o brak dobrych manier. Bliskie osoby witają się pocałunkiem w policzek. Zwyczajem jest, że pierwsze witają się osoby młode ze starszymi, a kobiety z mężczyznami.

Przyjazne nastawienie mieszkańców jest dla Chorwacji najlepszą reklamą. W wielu innych krajach ludzie również są uprzejmi, ale łatwo zauważyć, kiedy leży to w naturze mieszkańców, a kiedy odbywa się jedynie na pokaz. Mieszkańcy Chorwacji są dumni, że turyści tak chętnie i tłumnie przyjeżdżają do ich kraju.

Chorwacja | Mieszkańcy Chorwacji są bardzo pogodnymi ludźmi
Chorwacja | Mieszkańcy Chorwacji są bardzo pogodnymi ludźmi (by hrvoje_goluza )

Dodaj komentarz ...