Muzea Splitu

30
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Muzea Splitu0 out of 50 based on 0 voters.


Po poznaniu ważniejszych zabytków architektury Splitu warto wzbogacić swój obraz dawnej Chorwacji o artefakty, palny i mapy, które dostępne są w lokalnych muzeach: Muzeum Archeologicznym, Muzeum Miejskim, Muzeum Zabytków Archeologicznych, a także w niezwykle intrygującym - Muzeum Żeglugi. Gdy już zmęczą nas podróże w czasie możemy nacieszyć oko sztuką współczesną w Galerii Meštrovicia.

Chorwacja | Muzeum Archeologiczne w Splicie
Chorwacja | Muzeum Archeologiczne w Splicie (by paradasos)

Muzeum Miejskie

Tutaj, w muzeum etnologicznym, znajdziemy interesujące informacje na temat mieszkańców regionu, zwyczajów i tradycji Dalmatyńczyków. Pamiątki z czasów zmieniających się władców oraz bogate zbiory monet są główną atrakcją muzeum.

Pałac Dioklecjana w Splicie

29
com_content.category
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 3.67 na 5)
Pałac Dioklecjana w Splicie3.67 out of 50 based on 3 voters.


Od czasu założenia w 305 r. (n.e.) do dzisiaj, główne mury pałacu Dioklecjana umacniają obszar w kształcie trapezu liczący 40 000 m2. Dawni budowniczowie wykonali doskonałą pracę: jeszcze dzisiaj podziemia są w pełni zachowane i dostępne dla zwiedzających. Ta mieszanka willi i twierdzy jest najlepiej zachowaną budowlą swojej epoki w całej Chorwacji.

Chorwacja | Pałac Dioklecjana w Splicie to rozległa willa z licznymi pomieszczeniami i pomniejszymi budowlami. Widoczną na zdjęciu wieżę dobudowano w średniowie-czu
Chorwacja | Pałac Dioklecjana w Splicie to rozległa willa z licznymi pomieszczeniami i pomniejszymi budowlami. Widoczną na zdjęciu wieżę dobudowano w średniowie-czu (by ristok)

Obecnie pałac jest wykorzystywany jako forum kulturalne dla zmieniających się wystaw, przedstawień i koncertów oraz jako muzeum. Dzięki malowidłom i gipsowym modelom możecie prześledzić historię pałacu i całego miasta oraz zwiedzić wykładane marmurem i alabastrem komnaty cesarza.

A na północnej stronie pałacu Dioklecjana stoi 8-metrowy posąg biskupa Gregora von Nin. Odkąd w 1929 roku stworzył go rzeźbiarz Ivan Meštrovic, utrzymuje się zwyczaj dotykania gładko wypolerowanego dużego palca u stopy biskupa – według legendy ma to przynieść szczęście.

Katedra Świętego Dujama w Splicie

200
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Katedra Świętego Dujama w Splicie0 out of 50 based on 0 voters.


Jednym ze sztandarowych zabytków Splitu jest kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, czyli Katedra św. Dujama (Duje), nazwana tak na cześć patrona miasta. Jest to jedno z miejsc, najczęściej odwiedzanych przez turystów w Splicie, a katedralna wieża dzwonnicza uważana jest za symbol tego miasta.

Chorwacja | Katedra św. Dujama
Chorwacja | Katedra św. Dujama (by sitomon )

Historia powstania

Katedra powstała w miejscu pochodzącego z IV wieku mauzoleum cesarza Dioklecjana, który znany był z zaciekłych prześladowań chrześcijan. W VII wieku z mauzoleum usunięto ciało cesarza, a budowlę przekształcono w chrześcijańską katedrę.

Katedra zachowała, pierwotny ośmiokątny kształt mauzoleum z otaczającymi go 24 kolumnami. Wnętrze katedry ma plan koła z czterema półokrągłymi i czterema prostokątnymi niszami. Z czasów Dioklecjana zachowały się także korynckie kolumny i fryz przedstawiający cesarza z żoną. W XIII wieku świątynia otrzymała rzeźbione odrzwia z orzecha włoskiego – dzieło Andrija Buvina. Ozdabiają je sceny z życia Chrystusa. W XVII wieku do wschodniego boku katedry dobudowano prezbiterium, burząc jej wschodnią ścianę i łącząc oba pomieszczenia.

Dodaj komentarz ...