Rijeka

04 styczeń 2017.

123
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Rijeka5.00 out of 50 based on 1 voters.


Czy wasz urlop w Chorwacji wypada akurat w czasie karnawału? W takim razie absolutnie nie możecie ominąć Rijeki. Dlaczego? Ponieważ w tym mieście zapusty obchodzone są wyjątkowo hucznie. Ulice miasta opanowują wówczas barwni i radośni przebierańcy, kryjący twarze za tajemniczymi maskami.

Chorwacja | Rijeka to wspaniałe krajobrazy w postaci górskich zboczy, schodzących wprost do morza
Chorwacja | Rijeka to wspaniałe krajobrazy w postaci górskich zboczy, schodzących wprost do morza
(by restlessglobetrotter )

Tak się bawi Rijeka!

Jeśli planujecie wyjazd o każdej innej porze roku, będzie jeszcze lepiej, w Rijece nie brakuje bowiem okazji do dobrej zabawy. Festiwale muzyczne (np. Rijeka Summer Nights Festival) czy teatralne (np. International Festival of Small Stage Theatre), to tylko wstęp do szalonej przygody w tym pięknym mieście, położonym w Zatoce Kvarner.

Trochę historii

Pierwszymi mieszkańcami obszarów, na których mieści się dzisiejsza Rijeka byli Ilirowie. Z czasem przybyli tu i rozpoczęli swe władanie Rzymianie, a w XV do początków XX w. – Habsburgowie. Ostatni z wymienionych w sposób szczególny przyczynili się do rozkwitu miasta, zakładając stocznie, fabryki (np. tytoniu) i konstruując maszyny parowe.

Nim Rijeka znalazła się w granicach Jugosławii, przeszła jeszcze okupację włoską.

Chorwacja | Karnawałowe kadry prosto z Rijeki
Chorwacja | Karnawałowe kadry prosto z Rijeki (by robertp1 )

Rijeka dziś

Rijeka jest jednym z największych miast Chorwacji (trzecim po Zagrzebiu i Splicie), stanowiąc ważne centrum gospodarcze, kulturalne, naukowe i turystyczne kraju.

Rijeka to przede wszystkim przemysłowe miasto portowe, ale – jak już z pewnością zdążyliśmy się zorientować – nie brak tu także możliwości miłego spędzania czasu, uczestnicząc w imprezach kulturalnych, zwiedzając ciekawe zabytki i muzea czy przesiadując w klimatycznych kawiarenkach starówki.

Nie zapominajmy, że Rijeka to także wspaniałe krajobrazy w postaci górskich zboczy, schodzących wprost do morza.

Chorwacja | Magiczne uliczki Rijeki
Chorwacja | Magiczne uliczki Rijeki (by croacia_ )

Zabytki

Zwiedzanie zabytków, choć przez wielu uważane za nudne, jest doskonałym sposobem na poznanie najdawniejszych dziejów danego miasta.

Pozostałością po bogatej historii Rijeki są właśnie ciekawe budowle o niebanalnej wartości historycznej.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na imponujące bogactwo zabytków sakralnych, m. in.: Kościół Kapucynów z charakterystyczną pasiastą fasadą, XIV-wieczny kościół św. Hieronima, XVIII-wieczną cerkiew św. Mikołaja, piękny kościół Wniebowzięcia Błogosławionej Maryi Dziewicy z XIII wieku i świątynię św. Wita, kryjącej w swych wnętrzach XIII-wieczny krucyfiks.

Chorwacja | Wieża zegarowa w Rijece
Chorwacja | Wieża zegarowa w Rijece (by croacia_ )

Zwiedzają Rijekę z pewnością nie umknie naszej uwadze wznoszący się malowniczo na wzgórzu Klasztor i Kościół Franciszkanów. Spotkamy tu wielu wiernych pielgrzymujących do cudownego Obrazu Matki Boskiej. Maja oni do pokonania niełatwą trasę, gdyż na szczyt wzgórza prowadzi 561 schodków, które same w sobie także są ciekawym zabytkiem – datuje się je na XVI wiek.

Na tym samym wzniesieniu co klasztor mieści się XIII-wieczny Zamek Trsat (Kaštel Trsatska) – monumentalna warownia o czterech wieżach.

Deptak

Po intensywnym rajdzie szlakiem zabytków sakralnych, warto pospacerować reprezentacyjnym deptakiem miasta, zwanym Korzo.
Przemierzając tę trasę, naszym oczom ukaże się ratusz z XIX wieku, kolumna przedstawiająca patrona miasta (wiek XVI) oraz zabytkowe bramy miejskie (pozostałości dawnych fortyfikacji).

Chorwacja | Zamek Castell Trsat (Gradina Trsat)
Chorwacja | Zamek Castell Trsat (Gradina Trsat) (by croacia_ )

Muzea

Historię Rijeki możemy poznać w sposób bardziej łatwy i przyjemny, niż studiowanie opasłych tomów w bibliotece, a to za sprawą licznych muzeów, np. Muzeum Miejskiego, Muzeum Żeglarstwa i Historii Chorwackiego Wybrzeża, Muzeum Przyrodniczego czy – tu już wkroczymy w dzieje najnowsze – Muzeum Sztuki Współczesnej i Nowoczesnej.

Dodaj komentarz ...