Łuk Sergiusza w Puli

12 sierpień 2015.

202
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Łuk Sergiusza w Puli5.00 out of 50 based on 1 voters.


Pochodzący z czasów rzymskich łuk triumfalny nazywany jest przez mieszkańców Puli Złotą Bramą. Łuk stoi na rogu ulic Sergijevaca oraz Giardini i stanowi idealny punkt wyjścia dla wędrówki po miejskiej starówce.

Chorwacja | Mieszkańcy Puli nazywają Łuk Sergiusza Złotą Bramą
Chorwacja | Mieszkańcy Puli nazywają Łuk Sergiusza Złotą Bramą (by gruenemann )

Historia powstania

Łuk wybudowany został w latach 29-27 p.n.e. z inicjatywy Salwii Postumy, na cześć 3 członków z rodu Sergiuszy – jej męża Lucjusza Sergiusza, jego ojca i wuja, którzy sprawowali wysokie urzędy i obejmowali ważne stanowiska wojskowe oraz dla uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Akcjum.

Początkowo Łuk był częścią murów miejskich i pełnił funkcję bramy miejskiej. Budowla stanowiła fasadę południowej bramy miasta – Porta Aurea, która wraz z murem została rozebrana w XIX wieku. Skierowany jest frontem na zachód, w kierunku miasta. Tylko ta strona budowli pokryta jest dekoracją oraz dodatkowo zdobią ja kolumny korynckie. Łuk ma 8 metrów wysokości.

Chorwacja | Wewnątrz łuku widnieje przedstawienie orła trzymającego w szponach węża
Chorwacja | Wewnątrz łuku widnieje przedstawienie orła trzymającego w szponach węża (by gruenemann )

Dekoracja

Łuk został wybudowany w porządku korynckim, z wyraźnymi wpływami wschodnimi. Ściany zdobi bogata dekoracja reliefowa przedstawiająca m.in. kwiaty akantu, winorośl, ptaki, rozety, wieńce, delfiny i mitologiczne stworzenia jak sfinksy i gryfy. W centralnej części stropu znajduje się przedstawienie orła z rozpostartymi skrzydłami, trzymającego w szponach węża. Fryz zdobi relief przedstawiający wojenny rydwan, ciągnięty przez konie.

Chorwacja | Łuk zdobią 4 korynckie kolumny
Chorwacja | Łuk zdobią 4 korynckie kolumny (by carolemage )

Na budowli wyryta została inskrypcja informująca o tym, kto ją ufundował.

Dawniej w attyce ustawione były posągi przedstawiające upamiętnione osoby z rodziny Sergiuszów. Dziś o ich dawnym istnieniu świadczą jedynie zachowane bazy, na których wyryto ich imiona oraz nazwy urzędów jakie zajmowali.

Chorwacja | Łuk Sergiusza w Puli
Chorwacja | Łuk Sergiusza w Puli (by carolemage )

Dodaj komentarz ...