Amfiteatr w Puli

08 marzec 2017.

115
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Amfiteatr w Puli5.00 out of 50 based on 1 voters.


Wizytówką Puli starożytnego rzymskiego miasta, znajdującego się na terenie Chorwacji, jest wspaniały amfiteatr, pochodzący z I wieku n. e. Jest to jedna z sześciu najlepiej zachowanych budowli tego typu na świecie.

Chorwacja | Amfiteatr można zwiedzać codziennie od godziny 09:00 do 21:00
Chorwacja | Amfiteatr można zwiedzać codziennie od godziny 09:00 do 21:00 (by andreas63 )

Historia amfiteatru

Budowę amfiteatru, prawdopodobnie już w II wieku p.n.e., zapoczątkował Oktawian August. W 79 roku n.e. cesarz Wespazjan kazał powiększyć obiekt. Legenda głosi, że zrobił to dla swojej oblubienicy o imieniu Cenida. Budowę amfiteatru ukończono ostatecznie w 81 roku za rządów Tytusa Flawiusza.

W starożytności amfiteatr stanowił centrum rozrywki – odbywały się tu walki gladiatorów. W średniowieczu obiekt zaczęto stopniowo rozbierać, w celu pozyskania materiału budowlanego do wznoszenia innych obiektów w mieście. W XIII w. patriarcha Akwilei rozkazał zaprzestania rozbiórki i przeznaczył obiekt na turnieje rycerskie.

Gubernator Ilirii Auguste de Marmont w XIX wieku rozpoczął restaurowanie budowli.

Konstrukcja

Budowla wykonana została z białego wapienia. Jej wymiary to: 132 na 105 m. Wysokość amfiteatru wynosiła 33 m, a w każdej kondygnacji znajdowały się 64 otwory. Obiekt wzniesiony został na nierównej powierzchni, dlatego w celu wyrównania tej różnicy, elewacje ze strony morza mają trzy piętra, natomiast po stronie przeciwnej – dwa.

Wokół budowli, znajdowały się cztery wieże. W każdej z nich przechowywany był pojemnik z pachnącą wodą, która podczas przedstawień była rozpylana na publiczność.

Chorwacja | Wewnątrz amfiteatru
Chorwacja | Wewnątrz amfiteatru (by croacia_ )

Widownia amfiteatru mogła pomieścić nawet 23 tysiące widzów. Podziwiano tam walki gladiatorów, a także ze zgrozą przypatrywano się męczarniom pierwszych Chrześcijan.

Warto zobaczyć podziemia amfiteatru, w których dawniej przetrzymywane były dzikie zwierzęta, więźniowie oraz przygotowujący się do walki gladiatorzy.

Obecnie w amfiteatrze odbywają się liczne koncerty, festiwale filmowe oraz przedstawienia teatralne. Do dyspozycji widzów jest około 5 tysięcy miejsc siedzących.

Amfiteatr można zwiedzać codziennie od godziny 09:00 do 21:00.

Amfiteatr w Puli jest szóstą pod względem wielkości budowlą tego typu na świecie.

Chorwacja | Widownia amfiteatru mogła pomieścić nawet 23 tysiące widzów
Chorwacja | Widownia amfiteatru mogła pomieścić nawet 23 tysiące widzów (by croacia_ )

Dodaj komentarz ...