Muzeum Archeologiczne Istrii

05 sierpień 2015.

201
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Muzeum Archeologiczne Istrii4.00 out of 50 based on 1 voters.


Muzeum Archeologiczne znajduje się w Puli i stanowi interesujący punkt na mapie miasta. Warto tu zajrzeć, by dowiedzieć się więcej na temat niezwykłej historii tego regionu.

Chorwacja | Amfiteatr w Puli
Chorwacja | Amfiteatr w Puli (by keithroper )

Historia powstania

W 1925 roku utworzone zostało Królewskie Muzeum Istrii, w których zbiorach znalazły się zabytki pochodzące ze Świątyni Augusta, rzymskich ruin Nesactium oraz zbiory archeologiczne z Regionalnego Muzeum w Poreciu. Muzeum to zostało otwarte dla zwiedzających w 1930 roku i działało do rozpoczęcia II wojny światowej. W 1947 roku zostało przemianowane na Archeologiczne Muzeum Istrii.

W 1968 roku na parterze budynku otwarto lapidarium, a 5 lat później na pierwszym piętrze otwarto wystawę zabytków z czasów prehistorycznych. Drugie piętro muzeum zajęła wystawa poświęcona czasom rzymskim (wczesnym i późnym) oraz średniowieczu.

Zbiory muzeum są stale powiększane o nowe zabytki pochodzące z wykopalisk, m.in. z jaskiń, grodzisk, nekropolii, rzymskich budowli czy wczesnochrześcijańskich i bizantyjskich świątyń.

Zbiory muzealne

Zabytki prezentowane w muzeum pochodzą z wykopalisk prowadzonych w regionie Istrii. Są to przykłady kultury materialnej począwszy od czasów prehistorycznych, poprzez czasy rzymskie po średniowiecze.

Wystawy stałe

Kolekcja z czasów prehistorycznych – wystawa znajduje się na pierwszym piętrze budynku. Poświęcona została zabytkom z okresu paleolitu, neolitu, epoki brązu aż po koniec pierwszego milenium p.n.e. Podziwiać tu można m.in. przedmioty pochodzące z jaskiń z regionu Ćićarija, Jaskini Romualdova oraz Šandalja czy nekropolii z epoki żelaza (m.in. z Nesectuim, Limska, Gradina). Wśród zabytków znalazły się skamieliny, fragmenty ceramiki, kości zwierząt, kamienne toporki, groty strzał i noże, fragmenty kamiennych rzeźb, urny, naczynia z brązu czy biżuteria.

Chorwacja | Ruiny Nesactium
Chorwacja | Ruiny Nesactium (by clairemcox )

Wystawa poświęcona czasom rzymskim – obejmuje lapidarium na parterze oraz drugie piętro budynku. Mieszczą się tu zabytki pochodzące z Nesectium, dawnej rzymskiej kolonii Parentium (dzisiejszy Poreč) czy rzymskich nekropolii. Wśród eksponatów wymienić można m.in. ceramikę, szklane naczynia, metalowe przedmioty, rzeźby, kamienne pomniki grobowe, fragmenty dekoracji architektonicznej (np. kapitele kolumn), rzymskie monety, biżuterie i wiele, wiele innych.

Okres średniowiecza – obejmuje lapidarium oraz zabytki pochodzące z wczesnochrześcijańskich nekropolii, zamków, kościołów i osad. Na wystawie obejrzeć można m.in. mozaiki z podłóg z Nesectium i Puli, fragmenty wyposażenia kościołów, jak ambony czy sarkofagi, fragmenty dekoracji architektonicznej, ceramikę, biżuterię, fibulę ( rodzaj zapinki do spinania szat, wykonana z metalu).

Zabytki poza terenem muzeum

Do Muzeum Archeologicznego, prócz zbiorów znajdujących się w głównym budynku, należą także zabytki takie jak Amfiteatr w Puli, Świątynia Augusta, Klasztor Franciszkanów oraz ruiny Nesactium.

Przydatne informacje

Adres: ulica Carrarina 3, 52100 Pula

Telefon: 052/ 351-300, 351-303

Chorwacja | Świątynia Augusta w Puli
Chorwacja | Świątynia Augusta w Puli (by yellowbookltd )

Dodaj komentarz ...