Przepisy wjazdowe i celne

29 sierpień 2011.

17
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Przepisy wjazdowe i celne5.00 out of 50 based on 2 voters.


Polacy przy wjeździe do Chorwacji nie potrzebują wizy, jeśli ich planowany pobyt w tym kraju nie przekracza 90 dni. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku osób zamierzających podjąć pracę, naukę lub studia w tym kraju – wówczas należy ubiegać się o wizę.

Chorwacja | Przy przekraczaniu chorwackiej granicy należy okazać paszport lub dowód osobisty
Chorwacja | Przy przekraczaniu chorwackiej granicy należy okazać paszport lub dowód osobisty (by ven- )

Przy przekraczaniu granicy należy okazać paszport lub dowód osobisty (wciąż jednak lepiej mieć paszport, by uniknąć kłopotów u lekarza, w biurach meldunkowych, a także w korzystaniu z usług niektórych linii lotniczych). Okres ważności dokumentów nie może być krótszy niż planowany czas pobytu.

Przepisy chorwackie dopuszczają także możliwość sprawdzenia na granicy posiadanych przez turystę środków finansowych na utrzymanie w Chorwacji: minimum to 100 Euro (lub równomierna ilość innej waluty wymienialnej) na dzień pobytu lub 50 Euro na dzień, jeśli posiadamy zaproszenie od pełnoprawnego obywatela odwiedzanego kraju (przepis ten w zdecydowanej większości wypadków nie jest na szczęście egzekwowany).

Jeśli podróżujemy z nie swoim dzieckiem, warto zadbać o pisemne pełnomocnictwo do sprawowania nad nim opieki od prawnego opiekuna. Powinny się tam znaleźć dane teleadresowe opiekuna, a pismo najlepiej sporządzić w języku angielskim lub chorwackim.

Do Chorwacji bez dodatkowych opłat celnych można wwieźć m. in.: 200 sztuk papierosów, jeden litr napoju o dużej zawartości alkoholu lub dwa litry napojów o niskiej zawartości alkoholu (do 22%), a także kawę lub herbatę (do 1 kg na osobę).

Chorwacja | Podróżując z pupilem trzeba zadbać o paszport (dla zwierzęcia), chip i oczywiście aktualne szczepienia
Chorwacja | Podróżując z pupilem trzeba zadbać o paszport (dla zwierzęcia), chip i oczywiście aktualne szczepienia (by adriarichards)

Ograniczenia wwozu produktów żywnościowych na potrzeby własne wynoszą mniej więcej, przykładowo: produkty mięsne i mleczne – max. 10 kg na osobę; mleko w proszku – max. 10 kg na osobę; miód, ostrygi, ślimaki – max. 10 kg na osobę; chleb, ciasto, makarony, słodycze itp. – bez ograniczeń (więcej szczegółów znajdziemy na stronie Ambasady).

Przy podróży ze zwierzętami wymagany jest specjalny paszport dla pupila i zaświadczenie o szczepieniach. Każde zwierzę powinno także posiadać tatuaż identyfikacyjny lub mikroczip.

Jeśli chodzi o przewóz leków, to można je posiadać tylko w ilości odpowiadającej czasowi naszego pobytu w Chorwacji i, szczególnie jeśli chodzi o medykamenty zawierających substancje narkotyczne, trzeba zabrać ze sobą odpowiednią dokumentację medyczną (recepty, opis choroby).

Dodaj komentarz ...