Samochodem do Chorwacji - garść wskazówek

15 grudzień 2015.

219
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Samochodem do Chorwacji - garść wskazówek5.00 out of 50 based on 1 voters.


Wielu Polaków decyduje się jechać na urlop do Chorwacji na własną rękę i własnym samochodem. Takie rozwiązanie ma wiele plusów oraz kilka minusów. Oto nasza lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, przy planowaniu wyjazdu.

Chorwacja | Podróżując samochodem można wiele zwiedzić
Chorwacja | Podróżując samochodem można wiele zobaczyć (by tejvan )

Planowanie trasy

Wybór trasy uzależniony jest po części od miejsca z którego wyruszamy, miejsca docelowego podróży, tego czy chcemy coś zwiedzić po drodze oraz jak szybko chcemy osiągnąć punkt docelowy. Kierowcy najczęściej wybierają jedną z dwóch tras – przez Czechy, Austrię i Słowenię, lub przez Słowację i Węgry. Ci, którzy mieszkają blisko granicy niemieckiej, często decydują się jechać przez ten kraj właśnie.

Warto w internecie sprawdzić wszystkie opcje trasy, tak aby wybrać możliwie najprostszą i najkrótszą z nich.

Przygotowanie samochodu

Przed podróżą koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić auto i naprawić ewentualne usterki, tak aby w drodze nie spotkała nas żadna niemiła niespodzianka. Warto upewnić się również jakie są wymagania pod względem obowiązkowego wyposażenia auta w innych krajach, aby w razie kontroli drogowej nie dostać mandatu za jego brak.

Opłaty za autostrady

Koniecznie trzeba zorientować się jaka jest forma płatności za autostrady w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. W Polsce i w Chorwacji obowiązują opłaty za poszczególne odcinki. W Austrii, Czechach, Słowenii, Słowacji i na Węgrzech obowiązują winiety. Zazwyczaj są one dostępne w dwóch wariantach jeśli chodzi o długość obowiązywania – 7 (lub 10) oraz 14 dni. Winiety kupić można przez internet lub na stacjach benzynowych w danym kraju.

Waluta

W Chorwacji walutą jest kuna chorwacka. W przeliczeniu na złotówki 1 kuna to ok. 0,55 zł. Należy jednak pamiętać aby zabrać ze sobą również walutę pozostałych państw przez które będziemy przejeżdżać, zwłaszcza jeśli mamy zamiar płacić jedynie gotówką. Prócz banknotów przyda się także bilon, np. aby móc skorzystać z toalety na stacji benzynowej.

Gotówka czy karta?

Warto sprawdzić w swoim banku jaki jest przelicznik walutowy przy transakcji kartą oraz czy jest z tego tytułu pobierana jakaś prowizja. Czasem okazuje się, że płacenie kartą jest nie tylko wygodniejsze i bezpieczniejsze ze względu na brak dużej ilości gotówki przy sobie, ale również korzystniejsze pod względem ekonomicznym. Przydaje się to zwłaszcza przy płaceniu za autostrady, paliwo, zakupy w markecie czy obiad w restauracji.

Chorwacja | Dobrze mieć przy sobie walutę państw, przez które prowadzi trasa podróży
Chorwacja | Dobrze mieć przy sobie walutę państw, przez które prowadzi trasa podróży (by mikemcholm )

Noclegi

Jeśli planujemy nocleg w trasie lepiej pomyśleć o nim jeszcze przed wyjazdem. W miesiącach wakacyjnych, czyli szczycie sezonu, może być trudno o wolny pokój w przydrożnych motelach i zajazdach. Trzeba również uwzględnić taki wydatek w planowanym na podróż budżecie. Najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście spanie w aucie na stacji benzynowej, co też czyni większość podróżujących turystów.

Koszty paliwa

Nie można ukrywać, iż koszty paliwa są bardzo wysokie i stanowią znaczną część wszystkich kosztów podróży. Oczywiście są one uzależnione od tego jakim samochodem podróżujemy, jak daleko i jak szybko. Ceny paliw w krajach, przez które trzeba przejechać leżących są nieco wyższe niż w Polsce, warto więc przed przekroczeniem granicy, zatankować samochód do pełna.

Idealnym rozwiązaniem, aby zredukować koszty podróży, jest zabranie ze sobą większej liczby pasażerów. Wspólne wakacje z rodziną czy przyjaciółmi nie tylko będą przyjemniejsze, ale również tańsze.

Zalety i wady podróży autem

Niewątpliwą zaletą takiej wyprawy jest sama jazda. Można zobaczyć i zwiedzić po drodze dużo więcej niż w przypadku podróży samolotem. Kolejnym plusem jest wygoda i niezależność. To my ustalamy trasę, jej przebieg, czas trwania czy ilość postojów. Możemy również zabrać znacznie więcej bagażu, w tym np. zapas wody butelkowanej czy prowiant.

Minusy to oczywiście czas trwania podróży, która zwłaszcza dla osób z chorobą lokomocyjną może być nie do zniesienia. Odstraszyć mogą również wysokie koszty paliwa oraz wszelkie inne opłaty jak np. za przejazd autostradami czy postój na płatnych parkingach. Samochód jak to samochód może się również zepsuć, co może skutecznie zepsuć urlop oraz pociągnie za sobą niezaplanowane wydatki.

Chorwacja | Trasa podróży powinna być dobrze zaplanowana a samochód w 100% sprawny
Chorwacja | Trasa podróży powinna być dobrze zaplanowana a samochód w 100% sprawny (by tejvan )

Dodaj komentarz ...