Park Maksimir

06 kwiecień 2016.

114
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Park Maksimir5.00 out of 50 based on 1 voters.


Choć stolica Chorwacji jest nowoczesną metropolią w pełnym w pełnym tego słowa znaczeniu, nie znajdziemy tu wielu biurowców i drapaczy chmur, ale mnóstwo zabytkowych budowli i muzeów, pamiętających najdawniejsze dzieje miasta i umożliwiających fascynująca podróż w czasie, a także malownicze zielone zakątki, w których możemy się zrelaksować na łonie natury i odpocząć od ulicznego gwaru.

Chorwacja | Maksimir Park wczesną wiosną
Chorwacja | Maksimir Park wczesną wiosną (by dodo-bird )

Park Maksimir – zielone serce Zagrzebia

Najstarszym publicznym parkiem stolicy Chorwacji jest Park Maksimir. Jest on ważnym punktem na mapie miasta, zarówno dzięki swej wartości historycznej (został założony w 1787 roku), jak i przyrodniczej (zamieszkuje go wiele gatunków roślin i zwierząt).

Trochę historii

Fundatorem parku był biskup Zagrzebia Maksimilijan Vrhovac – aktywny działacz ruchu iliryjskiego, dążącego do zjednoczenie wszystkich południowych Słowian.

Obiekt został oficjalnie otwarty w 1794. Początkowo Park Maksimir znajdował się na obrzeżach miasta i porastały go gęsto dęby i graby (część tego pierwotnego lasu przetrwała do dziś). Obecnie park otaczają dzielnice, rozbudowującego się na przestrzeni wieków miasta.

Z czasem przeorganizowano krajobraz parku wycinając część lasu i przygotowując teren pod ścieżki, jeziorka oraz mosty.

Chorwacja | Park Maksimir – zielone serce Zagrzebia
Chorwacja | Park Maksimir – zielone serce Zagrzebia (by dodo-bird )

W angielskim stylu

Początkowo park urządzono w  stylu francuskim, po czym przebudowano go na styl angielski.

Do parku prowadzi monumentalna brama wejściowa, a pośród jego łąk i strumyków wznoszą się pawilony, ozdobne rzeźby, pomnik tysiąclecia królestwa chorwackiego i punkt widokowy z tarasem i restauracją.

Dziś w parku znajduje się kilka większych połaci łąk, malownicze potoki i pięć jezior, gdzie znajdują swój dom różnorodne gatunki roślin i zwierząt (m. in. zagrożony gatunek dzięcioła średniego – Dendrocopos medius).

Część Parku Maksimir stanowi także zagrzebskie zoo, założone w 1925 roku.

Chorwacja | W Parku Maksimir znajduje się pięć jeziorek
Chorwacja | W Parku Maksimir znajduje się pięć jeziorek (by leviathana )

Relaks, ale nie nuda

W parku chętnie wypoczywają mieszkańcy Zagrzebia, a także turyści. To idealne miejsce dla romantyków i rodziców z małymi dziećmi. Spotkamy tu miłośników joggingu i jazdy rowerem, a także ludzi spacerujących z psami. W parku mieści się także kilka kawiarenek, a po niektórych jeziorkach można się przepłynąć łodzią. Jeśli będziecie mieli szczęście możecie trafić na jedną z odbywających się w parku imprez czy koncertów.

Do parku bez problemu możemy dostać się tramwajem z centrum miasta. Droga nie zajmie nam więcej niż 10 minut.

Uważajcie, jeśli zdecydujecie się zajrzeć tu na godzinkę, istnieje spore prawdopodobieństwo, że jeszcze po pięciu będziecie czuli niedosyt.

Dodaj komentarz ...