Wyspa Pag

25 maj 2016.

140
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Wyspa Pag5.00 out of 50 based on 1 voters.


Pag jest piątą pod względem wielkości wyspą Chorwacji. Położona jest na Morzu Adriatyckim u wybrzeży Dalmacji. Jej powierzchnia wynosi 284 km², a linia brzegowa ma długość 270 km. Największe miasto na wyspie również nosi nazwę Pag.

Chorwacja | Wyspa Pag niemal w całości pokryta jest kamieniami
Chorwacja | Wyspa Pag niemal w całości pokryta jest kamieniami (by dallosa )

Geografia

Wyspa charakteryzuje się praktycznie zerowym występowaniem drzew. Mnóstwo tu za to kamieni, wśród których dostrzeżemy aromatyczne zioła oraz kępy traw. To właśnie te rośliny stanowią główne źródło pożywienia dla pasących się tu owiec. Na wyspie nie ma jezior ani żadnych potoków, jest jedynie kilka źródeł.

Najwyższym szczytem wyspy jest Sveti Vid, który wznosi się na 348 m n.p.m.

Głównym źródłem dochodów mieszkańców wyspy jest rolnictwo. Możliwe jest ono jednak jedynie w krasowych nizinach.

Klimat

Wyspę charakteryzuje klimat śródziemnomorski. Średnia temperatura latem oscyluje w granicach 28 stopni Celsjusza, zimą natomiast rzadko spada poniżej zera.

Chorwacja | Widok na wyspę Pag
Chorwacja | Widok na wyspę Pag (by dallosa )

Kuchnia

Prawdziwym specjałem na wyspie Pag jest owczy ser, nazywany przez mieszkańców „paski sir”. Warto też skosztować domowego białego wina, czyli „paska zutnica”, jagnięciny z ogniska czy wędzonej szynki z oliwą z oliwek. W restauracjach dominują potrawy lekkie: owoce morza oraz ryby. Prawdziwym specjałem jest tu zupa rybna oraz małże w sosie czosnkowym.

Atrakcje

Pag nie jest typowo turystyczną wyspą. Turyści przyjeżdżają tu głównie latem. Najchętniej odwiedzają ciche i urokliwe plaże położone między skałami. Młodzi ludzie wybierają przede wszystkim plażę Zrce, na której latem odbywają się szalone imprezy.

Chorwacja | Wyspę charakteryzuje klimat śródziemnomorski
Chorwacja | Wyspę charakteryzuje klimat śródziemnomorski (by patio )

Najlepiej rozwiniętą bazę noclegową mają miasteczka: Pag oraz Novalja. Zwiedzimy tu wspaniałe słowiańskie kościoły oraz pozostałości po Rzymianach i Wenecjanach. Najbardziej znanym zabytkiem jest pochodzący z XVI wieku Kościół Przenajświętszej Maryi Dziewicy.

Novalja znana jest z pokrytej żwirem plaży Zrce. W mniejszych zatokach znajdują się także plaże piaszczyste.

Jak się dostać na wyspę?

Od strony południowej znajduje się zbudowany w 1968 roku most. Od strony północnej natomiast dostaniemy się na wyspę promem linii: Žigljen-Prizna.

Dodaj komentarz ...