Veliki Tabor

17 luty 2016.

81
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Veliki Tabor5.00 out of 50 based on 2 voters.


Zamek Veliki Tabor to potężny kompleks zbudowany na wydłużonym grzbiecie wzgórza w pobliżu miejscowości Desinić, w północno-zachodniej Chorwacji. Tę wspaniałą twierdzę otacza malowniczy, pagórkowaty krajobraz.

Chorwacja | Widok na Zamek Veliki Tabor
Chorwacja | Widok na Zamek Veliki Tabor (by rzlatic )

Masywny zamek reprezentuje styl renesansowy. W potężnej budowli zauważyć można także ślady inspiracji barokowych a nawet gotyckich. Zamek został wzniesiony przez chorwacką szlachecką rodzinę Rattkay. Do 1793 roku obiekt pozostał ich własnością. W latach 1927-1935 właścicielem zamku był znany chorwacki malarz – Oton Iveković. Obecnie w zamku Veliki Tabor znajduje się muzeum.

Veliki Tabor jest jednym z najważniejszych oraz najlepiej zachowanych średniowiecznych i renesansowych miast warownych kontynentalnej Chorwacji. Najstarszą częścią kompleksu jest centralna twierdza, która w przeszłości pełniła funkcję obronną ( XII wiek ). Od XVI wieku zamek był stopniowo rozbudowywany, powstały m.in. cztery półokrągłe wieże ( na kształt podkowy ).

Zamek jest zbudowany z kamienia: zwiedzający mogą podziwiać kamienne kolumny z krużgankami oraz przepięknie zdobione drzwi i okna.

Chorwacja | Architektura kompleksu Veliki Tabor zachwyca turystów z całego świata
Chorwacja | Architektura kompleksu Veliki Tabor zachwyca turystów z całego świata (by rzlatic )

W listopadzie 2011 roku zakończyły się prace remontowe i renowacyjne na terenie kompleksu zamkowego Veliki Tabor. Teraz turyści mogą na nowo podziwiać piękno architektury zamku, doświadczać na własnej skórze minionych wieków, słuchać ciekawych historii i legend opowiadanych przez przewodników. Mogą także oglądać wystawy i brać udział w wyjątkowych pokazach i warsztatach tematycznych.

Od 2002 roku Veliki Tabor to także miejsce, w którym odbywa się międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych.

Lokalizacja:

Veliki Tabor położony jest w odległości ok. 57 km na północny-zachód od Zagrzebia.

Dodaj komentarz ...