Ślub i wesele w Chorwacji

04 luty 2015.

187
com_content.article
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.25 na 5)
Ślub i wesele w Chorwacji4.25 out of 50 based on 4 voters.


Mówi się, w Chorwacji dwie rzeczy są rzeczywiście warte uwagi: chorwackie średniowieczne twierdze i zamki oraz chorwackie wesela z ich wiekowymi tradycjami i obrzędami.

Nowożeńcy w Dubrowniku
Nowożeńcy w Dubrowniku (by smemon )

Weselny spektakl

Wesele jest tutaj tradycyjnie ogromnym spektaklem i swego rodzaju rynkiem ślubnym. Jako że przybywają na uroczystość krewni oraz inni zaproszeni goście, zdarza się nie rzadko, że poznają się tutaj pary, które potem same będą szły do ołtarza. Przede wszystkim w wiejskim regionie północno-wschodniej Chorwacji wesela odbywają się według wszelkich odwiecznych zasad. W innych częściach kraju bierze się pod uwagę niekoniecznie wszystkie zwyczaje.

W dniu wesela spotykają się krewni i przyjaciele panny młodej w domu jej rodziców, aby oczekiwać na przybycie pana młodego. Według starego zwyczaju, niezamężne dziewczęta przypinają gościom do ubrań kokardki w narodowych barwach z gałązką rozmarynu. Przy hałaśliwej muzyce udają się wszyscy na mszę. Po ceremonii ślubnej młoda para odbiera gratulacje i życzenia w kościele.

Przyjęcie weselne odbywa się sali hotelowej albo restauracyjnej. Podawane są plastry sera i kiełbasy oraz danie z pieczonym prosiakiem albo jagnięciem. Do tego oczywiście każda ilość chorwackiej śliwowicy.

Czas na prezent

Panna młoda przechodzi w międzyczasie wraz ze swoją druhną wzdłuż rzędów, pozdrawia raz jeszcze każdego gościa z osobna. Goście kładą koperty z pieniędzmi i karty z życzeniami na tacy, którą trzyma druhna. W wiejskich regionach jest zwyczaj, że na tacy znajduje się jabłko z wetkniętymi złotymi talarami. Złoto, które zaoszczędzili dla pary młodej rodzice narzeczonej symbolizuje finansowy dobrobyt rodziny.

Chorwackie wesele jest tradycyjnie ogromnym spektaklem i swego rodzaju rynkiem ślubnym
Chorwackie wesele jest tradycyjnie ogromnym spektaklem i swego rodzaju rynkiem ślubnym (by chadica )

Chorwackie oczepiny

Oprawa muzyczna wesela zachęca do udziału w różnych tańcach towarzyskich parami albo w kole. Około północy zostaje pokrojony tort weselny. Pierwsze kawałki otrzymują państwo młodzi, którzy karmią się nimi nawzajem. Panna młoda stawia następnie nogę na taborecie i podciąga suknię ślubną tak, aż widoczna będzie jej podwiązka. Tę zdejmuje pan młody zębami, bez użycia rąk, przy akompaniamencie głośnych oklasków. Podwiązka i bukiet ślubny zostają rzucone w kierunku grupy niezamężnych i nieżonatych gości. Dziewczyna, która złapie bukiet ślubny oraz chłopak, który pochwyci podwiązkę muszą tańczyć razem.

Po północy panna młoda znika na chwilę, przebiera się i powraca w sukni wieczorowej, w której będzie się bawić z gośćmi do białego rana.       

Romantyczna sesja ślubna w Dubrowniku
Romantyczna sesja ślubna w Dubrowniku (by smemon )

Brak powiązanych artykułów

Dodaj komentarz ...