25 czerwca – Dzień Państwowości w Chorwacji

27 czerwiec 2012.

93
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
25 czerwca – Dzień Państwowości w Chorwacji5.00 out of 50 based on 1 voters.


25 czerwca Chorwacja świętowała Dzień Państwowości. Premier kraju Zoran Milanovic przypomniał: „Za to co mamy dzisiaj, ludzie oddali życie”.

Chorwacja | Dzień Państwowości jest dniem wolnym od pracy
Chorwacja | Dzień Państwowości jest dniem wolnym od pracy (by jasonparis )

Dzień Państwowości to bardzo ważny czas w chorwackim kalendarzu, są to przecież "urodziny ojczyzny". Tego dnia wspomina się wszystkich tych, którzy przyczynili się do utworzenia i obrony kraju. Premier przypomniał, że Dzień Państwowości i Dzień Niepodległości są różnymi świętami. Państwowość sięga VIII wieku, a niepodległość została odzyskana w 1991 roku.

W tym uroczystym dniu, w zagrzebskim Teatrze Narodowym odbył się uroczysty koncert. Uczestniczyli w nim liderzy państwowi oraz wybitni Chorwaci. Prezydent Ivo Josipović przyznał specjalne nagrody dla odnoszących sukcesy jednostek i organizacji. „Bądźmy dumni z osiągnięć naszych ludzi, bo ich sukces jest naszym sukcesem”, powiedział prezydent w przeddzień Dnia Państwowości.

Mieszkańcy Rijeki uczcili tak ważne dla nich święto paradą „Chorwackiej Dumy i Chwały”. Wzięło w niej udział kilkaset osób. W pozostałych miastach, z powodów finansowych, obchody dnia Państwowości były skromniejsze niż w latach poprzednich.

Chorwacja | Państwowość sięga VIII wieku, a niepodległość została odzyskana w 1991 roku
Chorwacja | Państwowość Chorwacji sięga VIII wieku, a niepodległość została odzyskana w 1991 roku (by croacia_ )

Dodaj komentarz ...