Zwyczaje Wielkanocne w Chorwacji

11 kwiecień 2017.

83
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Zwyczaje Wielkanocne w Chorwacji5.00 out of 50 based on 2 voters.


Wiele chorwackich zwyczajów wielkanocnych wywodzi się z okresu pogaństwa. Mniej więcej w tym czasie obchodziło się wówczas "święto zwycięstwa wiosny" oraz Zaduszki. Niektóre z tych dawnych zwyczajów zostały zaszczepione do tradycji świąt chrześcijańskiej Wielkanocy.

Chorwacja | W Chorwacji bardzo popularne są zabawy pisankami
Chorwacja | W Chorwacji bardzo popularne są zabawy pisankami (by smercury98 )

Spośród zwyczajów obowiązujących podczas Wielkanocy w Chorwacji należy wymienić przede wszystkim: malowanie wielkanocnych jajek, rozpalane ogniska i błogosławienie pokarmów w Wielką Sobotę czy oblewanie się wodą w Wielkanocny Poniedziałek. Większość zwyczajów świąt Wielkiej Nocy jest mniej okazała od tych bożonarodzeniowych, natomiast mają  one  silniejszy wymiar duchowy.

Korizma

Wielki Post trwa w Chorwacji 40 dni i nosi nazwę Korizma.

W dawnych czasach postne menu było wyrazem wyrzeczenia i pokory. W czasie tych czterdziestu dni należało ubierać się skromnie, nie urządzało się przyjęć weselnych oraz  hucznych zabaw.

Niedziela Palmowa

W Niedzielę Palmową chorwaccy wierni przynoszą do poświęcenia palmy i inne rośliny. Następnie gałęzie palm zanosi się do domu i zasusza. W ten sposób przypomina się o ofierze Jezusa Chrystusa.

W niektórych regionach bardzo popularnym zwyczajem było przystrajanie w tym dniu studni, co symbolizowało początek wiosny.

Chorwacja | W Chorwacji niezwykle ważne jest wielkanocne śniadanie
Chorwacja | W Chorwacji niezwykle ważne jest wielkanocne śniadanie (by crlm )

Wielki Czwartek

Triduum paschalne rozpoczyna w Chorwacji Wielki Czwartek. W tym czasie milczą dzwony kościelne (używane są jedynie drewniane grzechotki oraz kołatki).

Jednym z tradycyjnych chorwackich zwyczajów wielkanocnych jest tzw. dygowanie, czyli uderzanie rózgami. W Dalmacji polega to na uderzaniu rózgami w ławki kościelne, aż – rózgi rzecz jasna – się połamią. Czynność ta nazywana jest „biciem Barabasza”.

Wielki Piątek

Tego dnia w chorwackich świątyniach odbywa się procesja wiernych. Chorwaci kultywują także tradycję czuwania przy grobie Chrystusa. 

Chorwacja | Wielkanocne zabawy dzieci
Chorwacja | Wielkanocne zabawy dzieci (by martin_thomas )

Wielka Sobota

W sobotę o poranku wierni zbierają się w kościele, aby pobłogosławić pokarmy. Odbywa się to zupełnie tak jak w Polsce.

Ponadto w chorwackich domach często wypieka się tradycyjne pieczywo, kształtem przypominające postrzępioną ósemkę. W Dalmacji istnieje zwyczaj wypiekania chałki oraz strudli z serem. Mają one kształt wieńca z miejscem na wielkanocną pisankę w środku.

Ciekawą tradycją jest także rozpalanie w sobotni wieczór ogniska przed kościołem. Wierni przygotowują stos drewna, a następnie podpalają przy pomocy krzesiwa (nigdy zapałek czy zapalniczki).

Wielkanoc

W Chorwacji niezwykle ważne jest wielkanocne śniadanie. Na stole przygotowana jest poświęcona szynka, jajka, chrzan oraz chleb. Według tradycji resztki oraz okruszki powinno się spalić lub zakopać.

W menu wielkanocnym obowiązkowym daniem jest zupa, mięso z sosem chrzanowym, pieczeń jagnięcia oraz sałata lub ćwikła.

W Chorwacji bardzo popularne są zabawy pisankami. Dzieci turlają lub tłuką przyozdobione jajka wielkanocne. Osoba, której jajko okaże się najmocniejsze – wygrywa, a w nagrodę otrzymuje oczywiście jajko przeciwnika.

Dawniej dzieci chodziły po domach z życzeniami, w zamian otrzymywały jajka i dopiero potem rozpoczynały zabawę.

Zwyczaj malowania jaj znany był już III wieku przed naszą erą. Kiedyś barwione były łupinkami cebuli, kory drzew czy pokrzywy. Obecnie popularniejsze są sztuczne barwniki.

Chorwacja | Piękne wielkanocne pisanki
Chorwacja | Piękne wielkanocne pisanki (by sewingdaisies )

Poniedziałek Wielkanocny

Niegdyś ten dzień nazywany był dniem swatania. Jest to także czas bardzo rodzinny: Chorwaci odwiedzają wówczas swoich bliskich i przyjaciół.

Poniedziałek Wielkanocny jest również dniem obfitego oblewania się wodą na szczęście.

Dodaj komentarz ...