Gdzie wypoczywali dawni mieszkańcy Krety?

26 czerwiec 2014.

75
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Gdzie wypoczywali dawni mieszkańcy Krety?4.50 out of 50 based on 2 voters.


Kreta od lat uchodzi za prawdziwą wakacyjną oazę. Rok rocznie całe tłumy turystów przyciąga tutejsze lazurowe morze, zalane słońcem plaże i tętniące życiem kurorty. Czy istnieje jakieś piękniejsze miejsce na ziemi? A jednak, podobno dawni mieszkańcy Krety mieli inne ulubione miejsce wypoczynku, a była nim Riwiera Makarska u wybrzeży Chorwacji.

Chorwacja | Riwiera Makarska uchodzi za najbardziej malowniczy odcinek adriatyckiego wybrzeża
Chorwacja | Riwiera Makarska uchodzi za najbardziej malowniczy odcinek adriatyckiego wybrzeża (by ahenobarbus)

Riwiera Makarska to ciągnąca się na ok. 60 km część chorwackiego wybrzeża Adriatyku. Rejon ten położony jest u stóp masywu Biokovo, z którego widoki zapierają dech w piersiach. Gdy wespniemy się już na liczący 1700 m n.p.m. szczyt, naszym oczom ukarze się przepastny błękit morza, wyspy Hvar i Brac (Brač) oraz, przy odrobienie szczęścia i dobrej widoczności, fragment włoskiego wybrzeża.

Zachwycająca Dalmacja znana była już w starożytności. Krystaliczne wody, porozrzucane wysepki i malownicze miasteczka kusiły nawet mieszkańców dawnych Włoch i Grecji.

Powszechnie uważa się, ze dzięki korzystnym prądom morskim woda u wybrzeży Riwiery Makarskiej jest o wiele bardziej czysta niż po włoskiej stronie Morza Adriatyckiego.

Także dziś zarówno turyści poszukujący spokoju i wyciszenia, jak i dobrej zabawy znajdą na riwierze coś dla siebie. Nie brak tu zacisznych zatoczek ukrytych pośród malowniczych skał, a także modnych, nowoczesnych kurortów, których gwar nie cichnie nawet po zmierzchu.

Chorwacja - Riwiera Makarska | Tutejsze wody są krystalicznie czyste
Chorwacja - Riwiera Makarska | Tutejsze wody są krystalicznie czyste (by mecklenburg)

Ale największą chlubą regionu są piękne i czyste plaże. Wiele z nich posiada odznaczenie błękitnej flagi – międzynarodowego znaku najwyższej czystości kąpielisk.

Do głównych centrów turystycznych regionu należą: Makarska, Donja Brela, Baska Voda (Baška Voda) i Tucepi (Tučepi).

Czy ktoś z nas zastanawiał się nad tym, czym w ogóle jest „riwiera”? Jak podają źródła, jest to odcinek wybrzeża ograniczony górami, który gwałtownie opada ku morzu. Nie jest opis zbyt romantyczny, a riwiera kojarzy nam się przecież z rajskimi widokami i błogim wypoczynkiem. Zdecydowanie lepszą, niż w encyklopedycznych tomach definicję tego terminu zapewnią nam odwiedziny Riwiery Makarskiej w Chorwacji.

Chorwacja | Urokliwe miasteczka Riwiery Makarskiej
Chorwacja | Urokliwe miasteczka Riwiery Makarskiej (by mecklenburg)

Dodaj komentarz ...