Dani tartufa u Istri, czyli Istryjskie Dni Trufli

14 wrzesień 2015.

210
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Dani tartufa u Istri, czyli Istryjskie Dni Trufli 5.00 out of 50 based on 1 voters.


Każdego roku jesienią w wielu miejscowościach w centralnej Istrii odbywają się słynne Dni Trufli. Jest to czas kiedy w poszczególnych miastach, przeważnie w weekendy, maja miejsce różnego rodzaju atrakcje i wydarzenia o charakterze kulinarnym. Dni Trufli to niepowtarzalna okazja na zakup oraz spróbowanie przeróżnych truflowych specjałów.

Chorwacja | Makaron z truflami to jedno z wielu dań jakich spróbować można w lokalnych restauracjach
Chorwacja | Makaron z truflami to jedno z wielu dań jakich spróbować można w lokalnych restauracjach (by alchen123 )

Jakie miasta biorą udział w festiwalu?

Wśród miast wymienić należy Buzet, Livade, Motovun, Buje oraz Momjan. W każdym z nich odbywać się będą festyny, wystawy, pokazy gotowania połączone z degustacją, aukcje truflowe, targi czy też inne liczne atrakcje, a wszystko to na cześć cennych i rzadkich grzybów, jakimi są trufle. Oprócz wspomnianych wydarzeń podczas tego grzybowego święta w lokalnych sklepach kupić można wiele produktów z dodatkiem trufli, jak np. oliwę truflową, różnego rodzaju pasty, ser owczy i kozi z dodatkiem trufli, a także świeże czy konserwowe grzyby. W restauracjach serwowane są tradycyjne dania tego regionu, oczywiście wszystkie z dodatkiem trufli, m.in. fritada, pasty z tradycyjnego makaronu fuži i pljukanci oraz kluski gnocchi.

Atrakcje

Festiwal rozpocznie się 12.09 w mieście Buzet, na placu Fontana, smażeniem gigantycznego omletu z truflami na patelni o średnicy 2,5 m! Do jego przygotowania kucharze zużyją 2015 jaj oraz 10 kg trufli!

Od 20.09 przez 6 kolejnych tygodni w Livade odbywać się będą tzw. Dni Trufli Zigante. Odbywające się w tym czasie wystawy i targi białej trufli to już coroczna tradycja, przyciągająca smakoszy i znawców tych grzybów z całego świata. Oprócz prezentacji i degustacji trufli, podczas Dni Trufli Zigante, spróbować można także innych regionalnych produktów Istrii czy wina. Odwiedzający w tym czasie Livade turyści mogą wziąć udział w pokazach gotowania czy gwarantującym niezapomniane wrażenia „polowaniu na trufle” w pobliskich lasach Motovuńskich.

Dodatkowo w weekend 24-25.10 w Livade odbędzie się XXII Tuberfest, w czasie którego przewidziane są pokazy gotowania, aukcje trufli, pokazy szukania grzybów, targi produktów regionalnych oraz wystawy poświęcone białym truflom.

Zarówno w Motovun (24.10) jak i Momjan (02-15.11) odbędą się festiwale wina i trufli, na których skosztować będzie można nie tylko grzybów, ale również lokalnych win, pod okiem somelierów.

W ostatni weekend festiwalu w Buzet odbędą się targi trufli i produktów regionalnych, takich jak domowej roboty szynka, sery, oliwa z oliwek, wina, miody, konfitury i przetwory owocowe, ajwar czy ciastka.

Co?

Dni Trufli w Istrii (Dani tartufa u Istri)

Gdzie?

Miasta Buzet, Livade, Motovun, Buje oraz Momjan

Kiedy?

12.09.2015 – 08.11.2015

Chorwacja | Istryjski specjał - ser z truflami
Chorwacja | Istryjski specjał - ser z truflami (by alchen123 )

Źródło: www.istra.hr

Dodaj komentarz ...