Agawa i lawenda – oryginalne pamiątki z Hvaru

24 maj 2017.

194
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Agawa i lawenda – oryginalne pamiątki z Hvaru5.00 out of 50 based on 1 voters.


Jeśli zależy nam na unikalnych i niepowtarzalnych pamiątkach z Hvaru, które po powrocie do domu będą przypominać nam o pięknej wyspie, którą odwiedziliśmy, powinniśmy wybrać produkty regionalne. Oto z czego słynie wyspa Hvar.

Chorwacja | Agawa to wyjątkowa roślina i duma wyspy Hvar
Chorwacja | Agawa to wyjątkowa roślina i duma wyspy Hvar (by mickou )

Agawa

Agawa to królowa chorwackiej wyspy Hvar. Kwitnie tylko raz w ciągu swojego stuletniego  życia, a następnie usycha i umiera.

Wyroby z agawy – naczynia i koronki

Artyści z Hvaru tworzą z podziemnych części roślin unikalne dzieła. W ten sposób powstają charakterystyczne misy, wazony i doniczki – przedmioty stanowiące wyjątkowe pamiątki z wyspy.

Innym szczególnym produktem wytwarzanym z agawy są koronki. Około sto lat temu marynarze przywieźli z Teneryfy próbkę koronki wykonanej z agawy. W klasztorze Benedyktynów jedna z zakonnic przez długi czas studiowała technikę ich wytwarzania, a  wynik jej pracy przeszedł najśmielsze oczekiwania. Powstałe koronki okazały się jeszcze wspanialsze niż te z wytwarzane na Wyspach Kanaryjskich.

Koronkowe wyroby Hvaru stały się unikatem na skalę światową. Podstawową zasadą zakonnic w produkcji koronek jest ta mówiąca o ich nietkaniu, gdy wieje Bura - północny wiatr, który rozrywa delikatne włókna agawy. Ponieważ zakonnice nie korzystają w swej pracy z żadnych gotowych szablonów czy szkiców, każda koronka ma swój niepowtarzalny wzór -  inspirowany słońcem i kwiatami.

Chorwacja | Agawa porasta skalne zbocza wyspy Hvar
Chorwacja | Agawa porasta skalne zbocza wyspy Hvar (by speakinglatino )

Lawenda

Chorwacja jest jednym z największych światowych producentów lawendy, która została uznana za jeden z głównych symboli tego kraju. Ze względu na idealny klimat i dobre gleby, chorwacka lawenda rośnie głównie na wzgórzach i skalistych zboczach wyspy Hvar. Okres kwitnienia przypada na koniec czerwca i początek lipca, kiedy to pola lawendy zachwycają swym zapachem i intensywnym fioletowym kolorem. Na wyspie uprawia się lawendę najwyższej jakości. Produkcja jest ekologiczna, a siew i zbiory wykonywane są ręcznie.

Wyroby z lawendy – olejek i pachnące woreczki

Kolorowy i pachnący woreczek, pełny suszonych kwiatów lawendy lub butelka eterycznego olejku lawendowego jest doskonałą i praktyczną pamiątką, przypominającą o przepięknym krajobrazie wyspy. Zapachowy woreczek znajdzie swoje miejsce praktycznie wszędzie: w samochodzie, w biurze, w mieszkaniu – w szafie lub pod poduszką. Eteryczny olejek lawendowy powstaje w wyniku destylacji kwiatów lawendy, i jest używany do ciepłych kąpieli, lamp zapachowych, jako olejek do masażu lub do pielęgnacji twarzy i ciała. Oba produkty można kupić w wielu miejscach na terenie całej Chorwacji – m.in. w sklepach, sklepach z pamiątkami, hotelach, aptekach i perfumeriach.

Chorwacja | Latem nad wyspą unosi się zapach kwitnącej lawendy
Chorwacja | Latem nad wyspą unosi się zapach kwitnącej lawendy (by darij )

Właściwości lawendy

Lawenda już od dawien dawna była bardzo ceniona za swe właściwości lecznicze i cudowny, odurzający zapach. Zapach lawendy koi stres, ból głowy, obniża wysokie ciśnienie krwi, pomaga zasnąć, a także odstrasza ćmy i komary. Olejek lawendowy łagodzi oparzenia i ukąszenia owadów. Są to tylko niektóre z wielu jej zastosowań.

Chorwacja | Lawendowe pole na wyspie Hvar
Chorwacja | Lawendowe pole na wyspie Hvar (by col_and_tasha )

Dodaj komentarz ...