Parni Valjak w Polsce!

13 czerwiec 2013.

173
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Parni Valjak w Polsce!5.00 out of 50 based on 2 voters.


Parni Valjak (Walec Parowy) to najpopularniejszy chorwacki zespół wszech czasów. Polscy melomani mogą kojarzyć go z projektów "Yugoton" i "Yugopolis". 28 czerwca 2013 w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa i wyjątkowy koncert z udziałem zespołu.

Chorwacja | Parni Valjak już 28 czerwca w Polsce!
Chorwacja | Parni Valjak już 28 czerwca w Polsce!

Historia zespołu

Zespół powstał w 1975 roku jako zagrzebska odpowiedź na sarajewską grupę Gorana Bregovića – Bijelo Dugme, która wówczas zdominowała jugosłowiańską scenę rockową. Liderem grupy jest gitarzysta/kompozytor Husein Hasanafendić. Oprócz niego tylko jeszcze macedoński wokalista Aki Rakimovski jest od początku w składzie zespołu.

W ciągu 38 lat istnienia Parni Valjak wydał 22 albumy i 5 DVD oraz miał dziesiątki przebojów znanych we wszystkich republikach byłej Jugosławii. W 2010 roku grupa, po raz pierwszy od 22 lat, wystąpiła w stolicy Serbii, Belgradzie. Zespół  błyskawicznie wyprzedał 44 tysiące biletów na dwa koncerty w największej hali stolicy – Arenie.

Rzeczywista nierzeczywistość

Ostatni album Parnego Valjka, „Rzeczywista nierzeczywistość” ukazał się w 2011 roku. W tym samym roku formacja ponownie gościła w Belgradzie tym razem z akustycznym programem „Bez prądu”. Zamiast planowanych dwóch koncertów w prestiżowej sali „Sava Centar” odbyło się ich aż pięć.

Warszawa | Zapraszamy na koncert Yugopolis ze specjalnym udziałem Parni Valjak.
Warszawa | Zapraszamy na koncert Yugopolis ze specjalnym udziałem Parnego Valjaka.

Spotkanie w Warszawie

Do Polski zespół przyjeżdża z programem akustycznym, który w nowej wersji po raz pierwszy był zaprezentowany w Zagrzebiu w marcu tego roku. W składzie grupy jest obecnie sześciu muzyków i trzy wokalistki.

28 czerwca o godzinie 10:00 odbędzie się w hotelu „JM Hotel” Grzybowska 45 konferencja z udziałem zespołu. O 20:00 zostanie zarejestrowany w Studiu S-1 przy ulicy Woronicza koncert „Yugopolis – bez prądu” z udziałem Parnego Valjka. Grupa wykona 5 piosenek oraz trzy duety, dwa z Pawłem Kukizem i jeden Markiem Piekarczykiem.

Chorwacja | Chorwacka grupa muzyczna Parni Valjak powstała w 1975 roku w Zagrzebiu.
Chorwacja | Chorwacka grupa muzyczna Parni Valjak powstała w 1975 roku w Zagrzebiu.

Yugopolis – Słoneczna strona miasta

W 2007 roku ukazał się w Polsce album „Yugopolis – Słoneczna strona miasta”, na którym nasi wokaliści (m.in. Paweł Kukiz, Maciej Maleńczuk, Muniek Staszczyk, Marek Piekarczyk, Kobra, Ramona Rey) zaśpiewali polskie wersje przebojów zespołu Parni Valjak. Płyta rozeszła się w ponad  20 tysięcznym nakładzie.

Aktualności możecie śledzić na Facebooku: Yugopolis2012

Dodaj komentarz ...