Karnawał nie tylko w Rio!

17 styczeń 2017.

159
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Karnawał nie tylko w Rio!0 out of 50 based on 0 voters.


Masz ochotę na szaloną zabawę w karnawale, ale Rio de Janeiro jest kierunkiem zbyt odległym zarówno geograficznie, jak i finansowo? Może więc warto zainteresować się europejską kulturą karnawałową? Może – rezygnując z najbardziej popularnych centrów noworocznych zabaw – skierujemy nasze taneczne kroki ku Chorwacji?

Chorwacja | Ulice karnawałowej Rijeki w odcieniach błękitu
Chorwacja | Ulice karnawałowej Rijeki w odcieniach błękitu (by robertp1 )

Karnawał w Europie

Karnawał najhuczniej obchodzony jest, jeśli skupić się tylko na Europie, przede wszystkim w Londynie (Notting Hill Carnival), w Wenecji i w różnych regionach Niemiec.

Popularne są także zabawy karnawałowe w Belgii (w mieście Binche – wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO) i Danii (Fastelavn, nazywane także „duńskim Halloween”).

Karnawał w Chorwacji

Tak jak zapowiedzieliśmy na początku, zostawimy jednak popularne centra karnawałowe i zajrzymy do Chorwacji, a konkretnie do Rijeki.

Rijeka to prawdziwa karnawałowa stolica Chorwacji, a tegoroczne świętowanie będzie tu miało miejsce w dniach: 17 stycznia – 1 marca 2017 roku. Przed Chorwatami zatem ponad miesiąc hucznej zabawy.

Chorwacja | W karnawale nawet widok starożytnych Egipcjanek nie wywołuje zdziwienia
Chorwacja | W karnawale nawet widok starożytnych Egipcjanek nie wywołuje zdziwienia (by robertp1 )

Karnawałowa tradycja w Rijece sięga najdawniejszych lat, ale na dobre przywrócono ją dopiero w 1982 roku. Nie przeszkodziło to temu żywiołowemu miastu już w kilkanaście lat później zostać członkiem Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych!

Miejski karnawał w Rijece to przede wszystkim barwne parady przebierańców – nieodzownym elementem są tu szpiczaste czapki, kolorowe peleryny i oczywiście maski, za którymi skutecznie chowają się ludzkie twarze, przywary i troski dnia codziennego.

Chorwacja | Wyobraźnia uczestników Międzynarodowego Orszaku Karnawałowego w Rijece nie zna granic, można np. przebrać się za ogień
Chorwacja | Wyobraźnia uczestników Międzynarodowego Orszaku Karnawałowego w Rijece nie zna granic, można np. przebrać się za ogień (by robertp1 )

Chorwacja wesoło bawi się przez cały okres karnawału na ulicach, miejskich placach i w różnych lokalach. Nie obejdzie się oczywiście bez wyboru Królowej Karnawału i przekazania kluczy do miasta świętującym.

Punktem kulminacyjnym jest wielka parada, mająca miejsce w ostatnią niedzielę karnawału. Wówczas w olbrzymim pochodzie dostrzeżemy przebierańców z rożnych stron świata, oddających lokalny koloryt swojego miejsca zamieszkania (od lajkoników po starożytnych Rzymian), słynnych chorwackich dzwonników (tzw. zvoncari – odziani w strój marynarski z narzuconą owczą skórą i przepasani szarfą z metalowymi dzwonami), a także postacie ze słowiańskiej mitologii i... z popularnym bajek czy filmów telewizyjnych rodem.

Chorwacja | Pod przebraniami skutecznie znikają smutki i troski dnia codziennego, karnawał to czas szalonej zabawy!
Chorwacja | Pod przebraniami skutecznie znikają smutki i troski dnia codziennego, karnawał to czas szalonej zabawy! (by robertp1 )

Co?
Szalony karnawał 2017, jeden z najlepszych w Europie!

Gdzie?
W chorwackim mieście Rijeka w Zatoce Kvarner.

Kiedy?
17 stycznia – 1 marca 2017 r.

Dodaj komentarz ...