Klapsko pjevanje wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO

02 styczeń 2013.

157
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Klapsko pjevanje wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO5.00 out of 50 based on 1 voters.


Klapsko pjevanje to tradycyjny chorwacki sposób śpiewania. Wywodzi się z Dalmacji, głównie z rejonów nadmorskich i wyspiarskich. W grudniu 2012 roku śpiew został wpisany na reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Chorwacja | Klapsko pjevanje wywodzi się z Dalmacji
Chorwacja | Klapsko pjevanje wywodzi się z Dalmacji (by croacia_ )

Nazwa „Klapsko pjevanje” w dialekcie dalmatyńskim oznacza zespół muzyczny. Grupę tworzy 5-7 mężczyzn. Śpiewają oni a capella tradycyjne chorwackie pieśni.

W dniach 3-7 grudnia 2012 roku, już po raz siódmy odbyło się posiedzenie Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, podczas którego Klapsko pjevanje zostało wpisane na zaszczytną listę.

Klapskog pjevanja jest trzynastym niematerialnym dziedzictwem Chorwacji wpisanym na listę UNESCO. Daje to z pewnością potwierdzenie jego wartości oraz znaczenia nie tylko dla narodu, ale i świata. Jest to także pewnego rodzaju podziękowanie dla śpiewających osób za ich wysiłek, wytrwałość i opiekę nad tą jedną z najcenniejszych tradycji narodowych. 

Jest to także silny bodziec dla Chorwatów – teraz ich obowiązkiem jest pielęgnowanie i przekazywanie młodszym pokoleniom tego tradycyjnego, dalmatyńskiego śpiewu.

Chorwacja | Nazwa „klapsko pjevanje” w dialekcie dalmatyńskim oznacza zespół muzyczny
Chorwacja | Nazwa „klapsko pjevanje” w dialekcie dalmatyńskim oznacza zespół muzyczny (by fotos_dos_ornelas )

Dodaj komentarz ...