Kaštel – zamek Frankopanów

05 lipiec 2017.

190
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Kaštel – zamek Frankopanów5.00 out of 50 based on 1 voters.


Frankopański zamek należy do jednych najważniejszych zabytków w mieście Krk. To magiczne miejsce jest źródłem wiedzy na temat historii i rozwoju tego miasta.

Chorwacja | Zamek Frankopanów w Krk
Chorwacja | Zamek Frankopanów w Krk (by zhaffsky )

Kilka słów o historii zamku

Budowa fortecy trwała od XII do XIV wieku, a zainicjował ją chorwacki ród książęcy Frankopanów. Zamek pełnił przede wszystkim funkcję obronne a także był siedzibą sądu.

Turyści zwiedzający Kaštel (Kastel), mogą podziwiać trzy zamkowe wieże: Kwadratową, Wenecką i Austriacką oraz mury obronne, z których roztacza się przepiękny widok na zatokę.

Kwadratowa wieża

Zwiedzanie rozpoczyna się od wejścia do kwadratowej wieży, która jest najstarszą częścią zamku i pochodzi z XII wieku. Pierwotnie służyła jako dzwonnica. Oprócz dzwonów kościelnych, rozbrzmiewały na niej również dzwonki informujące o niebezpieczeństwie. Później wieża służyła jako budynek sądu. W jej wnętrzu można zapoznać się z genealogią rodu Frankopanów oraz zobaczyć lalki ubrane w stroje z epoki.

Chorwacja | Okrągła wieża na zamku w Krk
Chorwacja | Okrągła wieża na zamku w Krk (by markdoliner )

Wenecka wieża

Wieża ta nazywana jest wenecką, ponieważ został przebudowana za czasów rządów weneckich. W tym czasie dodano płytę z wizerunkiem lwa świętego Marka i inskrypcją Aureae Venetorum libertata 1500 CE. Z wnętrza wieży, możemy dostrzec imponujące drzwi, które zostały zamurowane oraz nisze armatnie, świadczące o jej obronnym charakterze. Obecnie na parterze wieży znajduje się wystawa, poświęcona dziejom miasta od czasów rzymskich, aż do współczesności.

Austriacka wieża

Wieża została najprawdopodobniej odbudowana podczas panowania austro-węgierskiego, stąd jej nazwa. Budowla pełniła rolę wartowni, strażnicy i pomieszczeń mieszkalnych dla żołnierzy.

Chorwacja | Dziedziniec na zamku w Krk
Chorwacja | Dziedziniec na zamku w Krk (by markdoliner )

Brak powiązanych artykułów

Dodaj komentarz ...