Chorwacja - zdrowie i bezpieczeństwo

08 lipiec 2014.

18
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 3.00 na 5)
Chorwacja - zdrowie i bezpieczeństwo3.00 out of 50 based on 2 voters.


W nagłych sytuacjach, takich jak wypadek czy zasłabnięcie, turyści mogą skorzystać w Chorwacji z bezpłatnej (lub odpłatnej, jak podaje ambasada – w wysokości symbolicznej) opieki medycznej w publicznych ośrodkach zdrowia i szpitalach.

Chorwacja | Apteka w Puli
Chorwacja | Apteka w Puli (by gruenemann)

Podczas wizyty u lekarza należy okazać polski paszport oraz potwierdzić posiadane ubezpieczenie.

Jeśli chodzi o prywatne wizyty u lekarza, standardowa wizyta kosztuje ok. 20-30 EUR. Doba w szpitalu to koszt mniej więcej 50 EUR (oczywiście nie wliczając kosztów leków czy operacji).

W Chorwacji apteki czynne są średnio w godz. 8:00-19:00 w tygodniu oraz zwykle do 14:00 w soboty. W większych miastach znajdują się oczywiście apteki dyżurne, czynne całą dobę.

To się może przydać:

Szpital – bolnica
Pogotowie ratunkowe – hitna pomoć
Apteka – apoteka

Ważne telefony:

Kierunkowy: + 385
Pogotowie ratunkowe – 94
Policja – 92
Straż Pożarna – 93
Ogólny telefon SOS – 112

Chorwacja | W miejscowościach turystycznych nawet w godzinach wieczornych można poruszać się swobodnie i bezpiecznie
Chorwacja | W miejscowościach turystycznych nawet w godzinach wieczornych można poruszać się swobodnie i bezpiecznie (by niasi)

Bezpieczeństwo

Chorwacja jest krajem tak samo bezpiecznym, jak inne popularne miejscowości turystyczne w Europie. W tłumnie odwiedzanych centrach turystycznych rzadko zdarzają się napady rabunkowe czy kradzieże samochodów, ale drobne kradzieże kieszonkowe są częstym problemem. Do turystów apeluje się także o nie pozostawianie cennych rzeczy i dokumentów w pokojach hotelowych, a także w prywatnych kwaterach. Zasada jest prosta, tam gdzie jest dużo ludzi jest zawsze bezpieczniej, nawet po zmierzchu. Chorwackie hotele nie odpowiadają za rzeczy w nich pozostawione.

Spacerując po chorwackich górach czy lasach należy zawsze trzymać się wyznaczonych szlaków i tak jak wszędzie, strzec się kleszczy oraz szkodliwych wpływów działania silnych promieni słonecznych (okrycia głowy, woda).

Podczas morskich eskapad warto pamiętać, że w Chorwacji zabrania się wydobywania muszli żywych mięczaków z dna morskiego.

Nie należy także rozpalać ognisk na terenach do tego nieprzeznaczonych. Za stworzenie zagrożenia pożarowego grożą turystom surowe kary.

Źródło: w oparciu o informacje Ambasady RP w Zagrzebiu

Brak powiązanych artykułów

Dodaj komentarz ...