Mury miejskie Dubrownika

15 lipiec 2015.

198
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Mury miejskie Dubrownika5.00 out of 50 based on 1 voters.


Monumentalne mury miejskie Dubrownika, wraz z całym kompleksem umocnień, bastionów, kazamatów, wież i wolnostojących twierdz, stanowią bez wątpienia wizytówkę i jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. To m.in. dzięki murom miejskim Dubrownik zawdzięcza swój niepowtarzalny wygląd i uważany jest za „Perłę Adriatyku”.

Chorwacja | Mury miejskie to wizytówka i najbardziej charakterystyczny element krajobrazu Dubrownika
Chorwacja | Mury miejskie to wizytówka i najbardziej charakterystyczny element krajobrazu Dubrownika (by archer10 )

Historia powstania umocnień

Mury miejskie budowane były stopniowo na przestrzeni stuleci. Pierwsze umocnienia najprawdopodobniej istniały już w IX wieku, całe miasto natomiast otoczono murami w XIII wieku. Od tego momentu były one stale rozbudowywane, wzmacniane i podwyższane. Najbardziej intensywne prace budowlane przypadły na XV-XVI wiek.

O murach

Swój obecny kształt mury miejskie uzyskały między XV-XVII wiekiem, w okresie nazywanym „złotym wiekiem Dubrownika” i stanowią przykład najbardziej imponujących europejskich fortyfikacji.

Zbudowane z wapiennych i kamiennych bloków mury ciągną się nieprzerwanie na długości 1940 m, okalając miasto wraz ze Starym Portem. Od strony lądu mury mają od 4 do 6 metrów grubości, od strony morza natomiast od 1,5 do 3 m. Ich wysokość sięga do 25 m. Główne mury zaopatrzone są w 14 kwadratowych i w 2 okrągłe wieże, 4 bastiony i 2 narożne wieże.

Chorwacja | Mury sięgają 25 metrów wysokości, a ich grubość od strony lądu dochodzi do 6 metrów
Chorwacja | Mury sięgają 25 metrów wysokości, a ich grubość od strony lądu dochodzi do 6 metrów (by jimmyharris )

Od strony lądu dodatkowo wzmocnione są przedmurzem zaopatrzonym w 10 półokrągłych baszt. Kiedyś wzdłuż niego ciągnęła się także głęboka fosa. Cały system obronny opierał się na armatach, których liczba dochodziła nawet do 120.

Okalające miasto mury mają kształt nieregularnego wielokąta z okrągłą basztą Minčeta jako najbardziej wysuniętym na północny zachód punktem i fortem Św. Jana jako najbardziej wysuniętym punktem na południowy wschód (od strony morza). Dwa wolnostojące forty – Fort Lovrijenac i Fort Revelin, również stanowią część umocnień miejskich.

Chorwacja | Widok na twierdzę Bokar i Minčeta
Chorwacja | Widok na twierdzę Bokar i Minčeta (by archer10 )

Forty

W najbardziej strategicznych miejscach mury miejskie dodatkowo wzmocnione zostały przez twierdze.

Od północy znajduje się okrągła baszta Minčeta, wybudowana na przełomie XV i XVI wieku.

Od południowego wschodu znajduje się wielki kompleks składający się z półokrągłej twierdzy Św. Jana, który powstał do obrony portu. Jego budowę rozpoczęto w XIV wieku a ukończono w XVI. Obecnie znajduje się tu Muzeum Morskie oraz akwarium (Akvarij).

Po zachodniej stronie miasta znajduje się XV-wieczny fort Bokar.

Poza murami miasta znajdują się również dwie dodatkowe twierdze – od zachodu, miasto chronił przed niebezpieczeństwem od strony morza i lądu potężny, wolnostojący Fort Lovrijenac. Od wschodu Twierdza Revelin.

Chorwacja | Okrągła twierdza Minčeta
Chorwacja | Okrągła twierdza Minčeta (by ironypoisoning )

Bramy

Do miasta prowadziły dwie, dobrze chronione bramy – jedna w zachodniej części, druga we wschodniej. Wschodnia brama nazywana jest bramą Pile, zachodnia bramą Ploče. Wejścia przez Ploče chronił wolnostojący fort Revelin.

W porcie znajdowały się dwie bramy - Ponte oraz Targ Rybny.

Informacje turystyczne

Godziny otwarcia
styczeń-luty: 10.00-15.00
Marzec: 9.00:15.00
Kwiecień-maj: 9.00-18.30
Czerwiec-lipiec: 8.00-19.30 pm
Sierpień-15 września: 8.00-19.00
15 wrzesień-31 październik: 9.00-18.00
Listopad-grudzień: 9.00-15.00

Chorwacja | Okrągła twierdza Minčeta
Chorwacja | Mury miejskie (by photographerglen )

Dodaj komentarz ...