Katedra Wniebowzięcia NMP w Dubrowniku

22 lipiec 2015.

199
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Katedra Wniebowzięcia NMP w Dubrowniku0 out of 50 based on 0 voters.


Przechadzając się uliczkami Dubrownika warto wstąpić do jego głównej świątyni, zwanej Velika Gospa, gdzie przechowywane są szczątki patrona miasta – św. Błażeja.

Chorwacja | Katedra Wniebowzięcia NMP w Dubrowniku
Chorwacja | Katedra Wniebowzięcia NMP w Dubrowniku (by sonofgroucho )

Historia budowy

Barokowa Katedra powstała w XVIII wieku, na miejscu zniszczonej podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku, romańskiej katedry z XII-XIV wieku. Według legendy romańska katedra powstała z inicjatywy Króla Ryszarda Lwie Serce, którego statek rozbił się niedaleko wyspy Lokrum, kiedy to wracał z wyprawy krzyżowej. Aby podziękować Bogu za ocalenie życia, król ofiarował znaczną sumę pieniędzy na budowę świątyni.

Późniejsza katedra powstała według projektu włoskiego architekta Andrea Buffalini. Świątynia ma plan łacińskiego krzyża z trzema nawami zwieńczonymi absydami oraz transeptem zwieńczonym barokową kopułą.

Skarbiec

W skarbcu znajdują się m.in. 182 relikwie, w tym relikwie patrona miasta św. Błażeja (kości ręki, nogi oraz czaszka), relikwiarze, dary od różnych władców, naczynia sakralne datowane na XIII-XVIII wiek, oraz cenne romańskie i bizantyjskie ikony, przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem (z XIII wieku).

Duża część przechowywanych w skarbcu przedmiotów uległa zniszczeniu w czasie trzęsienia ziemi, które nawiedziło Dubrownik w 1667 roku. Jednym z najcenniejszych, przechowywanych przedmiotów jest pochodzący z XI-XII wieku relikwiarz z czaszką św. Błażeja. Ma on formę złotej, bizantyjskiej korony, ozdobionej medalionami i kamieniami szlachetnymi.

Poliptyk Tycjana

We wnętrzu katedry, na głównym ołtarzu,  podziwiać można słynne dzieło Tycjana (Titian Vercelli), zatytułowane Wniebowzięcie Maryi .

Chorwacja | We wnętrzu katedry podziwiać można m.in. Słynny obraz Tycjana
Chorwacja | Wnętrze katedry (by nh53 )

Ołtarze

W Katedrze znajdują się trzy przepiękne ołtarze. Pierwszy z nich to wykonany z marmuru ołtarz św. Jana. Na kolejnym – Ołtarzu Matki Bożej z Portu, można podziwiać kolekcje biżuterii z koralu – dary od marynarzy i ich rodzin, którzy modlili się o bezpieczeństwo na morzu. Ostatni ołtarz – Petilovrijenci, poświęcony jest trzem męczennikom z Czarnogóry, których kości spoczęły w Dubrowniku.

Informacje dla turystów

Godziny otarcia

Latem (04 kwietnia-01 listopada): poniedziałek- sobota od 9.00 do 17.00, w niedziele i święta od 11:00 do 17:00.

Zimą: poniedziałek-sobota od 10:00 do 12:00 i od 15:00 do 17:00, w niedziele i święta od 11:00 do 12:00 i od 15:00 do 17:00.

Chorwacja | Katedra na tle zabudowy miejskiej
Chorwacja | Katedra na tle zabudowy miejskiej (by sonofgroucho )

Dodaj komentarz ...