Fort Lovrijenac

21 wrzesień 2016.

117
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Fort Lovrijenac4.00 out of 50 based on 2 voters.


Fort Lovrijenac nazywany jest często "dubrownickim Gibraltarem". Potężna, kamienna budowla, niegdyś tak trudna do zdobycia, jest dziś chętnie forsowana przez tłumy turystów. To jedno z najbardziej imponujących miejsc w Dubrowniku, które urosło do rangi symbolu miasta.

Chorwacja | Widok na Fort Lovrijenac
Chorwacja | Widok na Fort Lovrijenac (by jenniferboyer )

Fort zbudowany został na ogromnej, 37-metrowej skale ze zjawiskowym widokiem na morze. Pierwszą i najważniejszą funkcją twierdzy była obrona zachodniej części miasta zarówno przed atakiem z lądu, jak i z morza.

Legenda

Według legendy, w XI wieku Wenecjanie planowali wybudować swoją fortecę na wielkiej skale w celu zdobycia Dubrownika. Kiedy jednak mieszkańcy dowiedzieli się o tych planach, zmobilizowali się i przystąpili do budowy fortu w tym samym miejscu. Wenecjanie pewni swojego sukcesu, wyruszyli w podróż z wojskiem i wszystkimi potrzebnymi materiałami do budowy fortu. Po przybyciu na miejsce uświadomili sobie jednak, że ich plan nie ma szans powodzenia.

Fort Lovrijenac został wybudowany w zaledwie 3 miesiące, przede wszystkim dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców Dubrownika. W XV i XVI wieku twierdza wielokrotnie była przebudowywana.

Konstrukcja

Twierdza wybudowana została na planie trójkąta, z białego kamienia. Grubość ścian od strony morza wynosi aż 12 m, natomiast od strony miasta – około 60 cm. Do fortu prowadzą dwa zwodzone mosty. Nad jedną z bram widnieje napis: „Non Bene Pro Toto Libertas Venditur Auro”, czyli „Wolność nie może być sprzedana za wszystkie skarby świata”.

Chorwacja | Mury miejskie
Chorwacja | Mury miejskie (by jenniferboyer )

Fortecy broniło 10 wielkich armat. Największą z nich jest tzw. „Guster”. Ta przepięknie zdobiona armata wykonana została w 1537 roku przez Iwana Rabljanin, jednak nigdy nie została wystrzelona.

W forcie znajduje się wspaniała scena teatralna, jedna z najsłynniejszych na świecie. Odbywają się tu m. in. przedstawienia Hamleta.

Chorwacja | Fort Lovrijenac od strony morza
Chorwacja | Fort Lovrijenac od strony morza (by hozinja )

Dodaj komentarz ...