Wielu Polaków decyduje się jechać na urlop do Chorwacji na własną rękę i własnym samochodem. Takie rozwiązanie ma wiele plusów oraz kilka minusów.

Oto nasza lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, przy planowaniu wyjazdu.

Chorwacja | Podróżując samochodem można wiele zwiedzić

Chorwacja | Podróżując samochodem można wiele zobaczyć (Croatia by Tejvan Pettinger na licencji CC BY 2.0)

Planowanie trasy do Chorwacji

Wybór trasy uzależniony jest po części od miejsca z którego wyruszamy, miejsca docelowego podróży, tego czy chcemy coś zwiedzić po drodze oraz jak szybko chcemy osiągnąć punkt docelowy. Kierowcy najczęściej wybierają jedną z dwóch tras – przez Czechy, Austrię i Słowenię, lub przez Słowację i Węgry. Ci, którzy mieszkają blisko granicy niemieckiej, często decydują się jechać przez ten kraj właśnie.

Warto w internecie sprawdzić wszystkie opcje trasy, tak aby wybrać możliwie najprostszą i najkrótszą z nich.

Przygotowanie samochodu

Przed podróżą koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić auto i naprawić ewentualne usterki, tak aby w drodze nie spotkała nas żadna niemiła niespodzianka. Warto upewnić się również jakie są wymagania pod względem obowiązkowego wyposażenia auta w innych krajach, aby w razie kontroli drogowej nie dostać mandatu za jego brak.

Opłaty za autostrady

Koniecznie trzeba zorientować się jaka jest forma płatności za autostrady w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. W Polsce i w Chorwacji obowiązują opłaty za poszczególne odcinki. W Austrii, Czechach, Słowenii, Słowacji i na Węgrzech obowiązują winiety. Zazwyczaj są one dostępne w dwóch wariantach jeśli chodzi o długość obowiązywania – 7 (lub 10) oraz 14 dni. Winiety kupić można przez internet lub na stacjach benzynowych w danym kraju.

Waluta

W Chorwacji walutą jest kuna chorwacka. W przeliczeniu na złotówki 1 kuna to ok. 0,55 zł. Należy jednak pamiętać aby zabrać ze sobą również walutę pozostałych państw przez które będziemy przejeżdżać, zwłaszcza jeśli mamy zamiar płacić gotówką. Prócz banknotów przyda się także bilon, np. aby skorzystać z toalety na stacji benzynowej.

Gotówka czy karta?

Warto sprawdzić w swoim banku jaki jest przelicznik walutowy przy transakcji kartą oraz czy jest z tego tytułu pobierana jakaś prowizja. Czasem okazuje się, że płacenie kartą jest nie tylko wygodniejsze i bezpieczniejsze ze względu na brak dużej ilości gotówki przy sobie, ale również korzystniejsze pod względem ekonomicznym. Przydaje się to zwłaszcza przy płaceniu za autostrady, paliwo, zakupy w markecie czy obiad w restauracji.

Chorwacja | Dobrze mieć przy sobie walutę państw, przez które prowadzi trasa podróży

Chorwacja | Dobrze mieć przy sobie walutę państw, przez które prowadzi trasa podróży (02-M.McHolm-Dubrovnik_Croatia by Mike McHolm na licencji CC BY-ND 2.0)

Noclegi

Jeśli planujemy nocleg w trasie lepiej pomyśleć o nim jeszcze przed wyjazdem. W miesiącach wakacyjnych, czyli szczycie sezonu, może być trudno o wolny pokój w przydrożnych motelach i zajazdach. Trzeba również uwzględnić taki wydatek w planowanym na podróż budżecie. Najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście spanie w aucie na stacji benzynowej, co też czyni większość podróżujących turystów.

Koszty paliwa

Nie można ukrywać, iż koszty paliwa są bardzo wysokie i stanowią znaczną część wszystkich kosztów podróży. Oczywiście są one uzależnione od tego jakim samochodem podróżujemy, jak daleko i jak szybko. Ceny paliw w krajach, przez które trzeba przejechać leżących są nieco wyższe niż w Polsce, warto więc przed przekroczeniem granicy, zatankować samochód do pełna.

Idealnym rozwiązaniem, aby zredukować koszty podróży, jest zabranie ze sobą większej liczby pasażerów. Wspólne wakacje z rodziną czy przyjaciółmi nie tylko będą przyjemniejsze, ale również tańsze.

Zalety i wady podróży samochodem do Chorwacji

Niewątpliwą zaletą takiej wyprawy jest sama jazda. Można zobaczyć i zwiedzić po drodze dużo więcej niż w przypadku podróży samolotem. Kolejnym plusem jest wygoda i niezależność. To my ustalamy trasę, jej przebieg, czas trwania czy ilość postojów. Możemy również zabrać znacznie więcej bagażu, w tym np. zapas wody butelkowanej czy prowiant.

Minusy to oczywiście czas trwania podróży, która zwłaszcza dla osób z chorobą lokomocyjną może być nie do zniesienia. Odstraszyć mogą również wysokie koszty paliwa oraz wszelkie inne opłaty jak np. za przejazd autostradami czy postój na płatnych parkingach. Samochód jak to samochód może się również zepsuć, co może skutecznie zepsuć urlop oraz pociągnie za sobą niezaplanowane wydatki.

Chorwacja | Trasa podróży powinna być dobrze zaplanowana a samochód w 100% sprawny

Chorwacja | Trasa podróży powinna być dobrze zaplanowana a samochód w 100% sprawny (Croatia by Tejvan Pettinger na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...
Cypr – języki i podstawowe zwroty Cypr – języki i podstawowe zwroty
Cypr podzielony jest na dwa obszary kulturowo-językowe. Dlatego też, choć większość z nas będzie się komunikowała...