Park Krajobrazowy Kamenjak

21 czerwiec 2017.

211
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Park Krajobrazowy Kamenjak0 out of 50 based on 0 voters.


Jeśli wybieracie się do Chorwacji i za cel swej podróży wybraliście Istrię, koniecznie udajcie się w podróż na samo jej południe, na przylądek Kamenjak, którego całą powierzchnie zajmuje park krajobrazowy.

Chorwacja | Plaże na półwyspie Kamenjak są skaliste
Chorwacja | Plaże na półwyspie Kamenjak są skaliste, ale bardzo piękne (by ajy )

Park krajobrazowy Kamenjak leży w odległości około 10 km od Puli. Znajduje się tu kurort z kąpieliskiem i kempingiem Premantura. Długi i wąski cypel ma 9,5 km długości i od 500 do 1,5 km szerokości. Na jego południowym krańcu znajduje się przylądek Kamenjak – najbardziej wysunięty w morze punkt Istrii. Przylądek od strony wschodniej oblewają wody Zalewu Medulińskiego, a od zachodniej wody morza Adriatyckiego.

Pieszo, rowerem lub autem...

Obejmujący powierzchnię 3,5 km park krajobrazowy najlepiej zwiedzać pieszo lub poruszając się rowerem. Kręte, kamieniste ścieżki, piękna przyroda i dzikie plaże – tak w skrócie można opisać atrakcje czekające na odwiedzających Kamenjak turystów. Trasa rowerowa biegnie wzdłuż zachodniego wybrzeża, aż na sam kraniec i z powrotem wschodnim wybrzeżem. Początek i koniec trasy znajduje się w Premanturze, a cały szlak liczy 14 km, i choć może nie jest długi, to jednak może dać się we znaki a to za sprawą mocnego słońca, wyboistych, szutrowych ścieżek oraz dużych różnic w poziomach terenu.

Turyści ceniący wygodę nie powinni rezygnować z odwiedzenia tego pięknego miejsca. Na teren parku można wjechać także samochodem, ale konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 35 kun.

Chorwacja | Kamenjak
Chorwacja | Kamenjak (by gruenemann )

Zatoczki i plaże

Po wjechaniu na teren parku, oczom ukazuje się prawdziwe piękno tego miejsca. Lasy, łąki, zarośla, makie, skalne formacje oraz około 30 gatunków orchidei i wiele gatunków motyli, a to wszystko podziwiać można przemierzając Kamenjak. Na skrzyżowaniach krętych i wąskich szlaków znajdują się drewniane drogowskazy, kierujące do poszczególnych zatok i plaż, których to nie brakuje. Wybrzeże zachodnie jest bardziej klifowe i postrzępione, a wzburzone morze rozbija się o skały. Po zachodniej stronie znajduje się Zalew Meduliński, którego wody bardziej przypominają jezioro niż morze. Plaże po tej stronie mają łagodniejsze zejście do wody, co czyni je idealnymi na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Wokół Kamenjak na morzu rozsiane są maleńkie wyspy należące do archipelagu Medulin. Na wyspie Porer stoi samotna latarnia morska pochodząca z XIX wieku.

Atrakcje

Prócz pięknych widoków przylądek Kamenjak ma do zaoferowania również kilka atrakcji. Już na samym początku drogowskaz prowadzi turystów na szlak śladami dinozaurów, które zamieszkiwały te tereny około 100 milionów lat temu.

Nieco dalej na południe znajduje się wybudowany z trzciny Safari Bar oraz Kolombarica Beach, gdzie co odważniejsi skaczą z wysokich raf do wody.

Po wschodniej stronie uprawiać można sporty wodne takie jak windsurfing, pływanie łódką czy kajakiem.

Wokół przylądka wyznaczona dwie strefy dla miłośników nurkowania z fajką, gdzie podziwiać można podwodne życie Adriatyku.

Chorwacja | Co odważniejsi turyści, skaczą ze skał do wody
Chorwacja | Co odważniejsi turyści, skaczą ze skał do wody (by gruenemann )

Dodaj komentarz ...