Chorwacja - świat zwierzęcy

01 wrzesień 2016.

7
com_content.article
(19 razy zagłosowano, średnia ocena 4.16 na 5)
Chorwacja - świat zwierzęcy4.16 out of 50 based on 19 voters.


Świat roślinny Chorwacji nie różni się wiele od typowo europejskiego. Powszechnie spotyka się tu wiewiórki, zające, sarny, jelenie, borsuki, lisy i dziki. Nie powinien zdziwić nas także widok kozic, wilków i rysi.

Chorwacja | Na południu Chorwacji w rejonie śródziemnomorskim spotkać można żółwie greckie
Chorwacja | Na południu Chorwacji w rejonie śródziemnomorskim spotkać można żółwie greckie (by landii )

Osobliwym gatunkiem chorwackiej fauny jest natomiast hiena pręgowana zamieszkująca skały Dalmacji.

W pobliżu rzek żyją bociany, a pośród mokradeł pojawia się czasem bardzo rzadka odmiana bociana czarnego. Wśród bardziej popularnych gatunków ptactwa wyróżnia się: kaczkę krzyżówkę, srokę, krogulca, sikorę bogatkę i ziębę.

Pośród skał można natknąć się na węże i jaszczurki. Najczęściej spotkać można zaskrońce i żmije zygzakowane, jeśli zaś chodzi o płazy: żaby trawne i ropuchy szare. Jeśli chodzi o zwierzęta niezwykłe i rzadko spotykane, wyróżnić należy odmieńca jaskiniowego - ślepego płaza ogoniastego występującego w jaskiniach krasowych Gór Dynarskich.

Liczne gatunki ryb zamieszkujących meandry chorwackich rzek, z pewnością zainteresują amatorów wędkowania. Liny, okonie, szczupaki i węgorze to najczęściej spotykani mieszkańcy chorwackich zbiorników wodnych.

Pasjonaci nurkowania również będą mieli co podziwiać, bowiem w błękitnych wodach wybrzeża spotkać można koniki morskie.

W strefie śródziemnomorskiej występują ponadto: żółwie, ryjówki etruskie, szakale, gekony i największy znany w Europie gatunek węża – malpolon.

Chorwacja | Pasjonaci nurkowania mają co podziwiać
Chorwacja | Pasjonaci nurkowania mają co podziwiać (by andersfinn )

Dodaj komentarz ...