Nurkowanie w Chorwacji

22 czerwiec 2016.

155
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Nurkowanie w Chorwacji0 out of 50 based on 0 voters.


Chorwacja jest idealnym miejscem dla miłośników nurkowania. Jej podwodny świat oferuje możliwość podziwiania pięknych raf koralowych, niesamowitych jaskiń oraz wraków statków z różnych epok.

Chorwacja | Podwodny świat Chorwacji
Chorwacja | Podwodny świat Chorwacji (by andersfinn )

Chorwackie morze skrywa aż 85 zarejestrowanych i opisanych miejsc, gdzie nurkowie bezpiecznie będą mogli oddać się swojej pasji.

Zezwolenie na nurkowanie

Aby jednak nurkowanie w Chorwacji było możliwe, trzeba posiadać aktualne zezwolenie wydane przez Chorwacki Związek Nurkowy. Nabyć je można w punktach nurkowych za 100 kun chorwackich. Wydaje się je po okazaniu międzynarodowego certyfikatu nurka i ważne jest przez rok. Maksymalna dozwolona głębokość nurkowania z butlą to 40 m, miejsce musi być oznaczone flagą lub boją.

Miejsca polecane mniej zaawansowanym nurkom

Polecanym miejscem dla wszystkich nurków jest wybrzeże Klimno na wyspie Krk. Około 50 m od brzegu znajduje się wrak statku Peltastis. Zakopany jest w muliste dno, ale szczyt masztu widać już na głębokości 7 m. Dostępny jest także pokład, ładownia oraz żelazny kadłub. Można spotkać tu ważące nawet 5 kg labrakasy.

Kolejnym ciekawym miejscem jest wyspa Premuda w północnej Dalmacji. Zobaczymy tu ciekawy system podwodnych jaskiń, połączonych przejściami, dzięki czemu łatwo można między nimi przepływać.

Chorwacja | Chorwacja jest idealnym miejscem dla miłośników nurkowania
Chorwacja | Chorwacja jest idealnym miejscem dla miłośników nurkowania (by andersfinn )

W pobliżu wyspy Hvar, znajduje się niewielka wyspa Stambedar. Na głębokości 5 m zobaczymy przepiękną podwodną ścianę. Płynąc głębiej zobaczymy wspaniały świat zwierząt (żółwie, wiele gatunków ryb czy morskie jeże).

Miejsca polecane doświadczonym nurkom

U wybrzeży Dubrownika, na głębokości 23-55 m znajduje się wrak statku handlowego Taranto. Zanurkować mogą tu jedynie doświadczone osoby. Dookoła wraku porozrzucane są części ładunku i silnika. Statek zatonął w 1943 roku.

Innym miejscem, przeznaczonym tylko dla doświadczonych nurków jest wrak promu morskiego Baron Gautsch w pobliżu Istrii. Znajduje się na głębokości 28-42 m. Zatonął w 1914 roku. Jest to jeden z najpiękniejszych wraków na Adriatyku.

Chorwacja | Maksymalna dozwolona głębokość nurkowania z butlą to 40 m
Chorwacja | Maksymalna dozwolona głębokość nurkowania z butlą to 40 m (by criminalintent )

Miejsca zabronione

Nie w każdym miejscu można oddać się pasji nurkowania. Do zabronionych miejsc należą: porty, obiekty wojskowe, parki przyrody i inne chronione części morza oraz Narodowy park Brijuni i Krka.

Za specjalnym pozwoleniem można zanurkować w Parku Narodowym Kornati i Mljet.

Dodaj komentarz ...