Chorwackie obiekty na liście UNESCO

22 marzec 2017.

167
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Chorwackie obiekty na liście UNESCO5.00 out of 50 based on 2 voters.


Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się siedem chorwackich obiektów. Są na niej wspaniałe budynki sakralne, zabytkowe miasta czy park narodowy. Z całą pewnością warto zobaczyć każde z tych miejsc. 

Chorwacja | Widok na starówkę, Spilit
Chorwacja | Widok na starówkę, Spilit (by Tours in Croatia )

Zabytkowe centrum Splitu z pałacem Dioklecjana

W 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO  został wpisany pałac Dioklecjana oraz otaczająca go starówka.

Pałac Dioklecjana to zespół budowli otoczony murami wybudowany w 305 roku. Jest to jedyny pałac, który stał się miastem.

Spilit uznawane jest za najpiękniejsze miasto Dalmacji.

Stare miasto w Dubrowniku

W tym samym roku na listę UNESCO wpisane zostało również stare miasto w Dubrowniku. Powstało ono pomiędzy 598 a 615 rokiem n.e. Warto zobaczyć tu: Muzeum Ikon, Pałac Biskupi, pałac Knežev Dvor czy franciszkański klasztor wraz z najstarszą apteką w Europie.

Ciekawostką jest, że każdego roku w lipcu lub sierpniu organizowany jest tu letni festiwal tańca i muzyki.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

W 1979 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazł się zjawiskowy Park Narodowy Jezior Plitwickich. Jest to jedno z miejsc, które koniecznie musimy zobaczyć. Park założony został w 1929 roku. Największą jego atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych wodospadami.

Chorwacja | Park Narodowy Jezior Plitwickich
Chorwacja | Park Narodowy Jezior Plitwickich (by croacia_ )

Zespół bazylikalny Eufrazjana na Starym Mieście w Poreču

Bazylika Eufrazjusza na liście UNESCO znalazła się w 1997 roku. Budowla została wzniesiona w VI w. n.e. Jest to jeden z najlepiej zachowanych obiektów okresu bizantyjskiego w Chorwacji.

Stare Miasto Trogir

Starówka Trogiru pojawiła się na liście UNESCO w 1997 roku. Stare Miasto otaczają średniowieczne mury obronne. Aby tam się dostać trzeba przejść przez Bramę Morską pochodzącą z XVI wieku. Warte zobaczenia są: katedra św. Wawrzyńca, plac Jana Pawła II czy pałac Ćipiko.

Katedra św. Jakuba w Szybeniku

W 2000 roku na listę UNESCO wpisana została Katedra św. Jakuba w Szybeniku. Jest to rzymskokatolicka katedra, którą budowano aż 124 lata. Głównym projektantem oraz kierownikiem prac był Giorgio Orsini.

Krajobraz kulturowy wyspy Hvar

W 2008 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano krajobraz kulturowy wyspy Hvar pod nazwą Równina Starego Gradu.

Chorwacja | Stare Miasto w Dubrowniku
Chorwacja | Stare Miasto w Dubrowniku (by mcaven )

Dodaj komentarz ...