Chorwacja – słowiańska dusza w oliwnym gaju

17 kwiecień 2014.

67
com_content.article
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 3.80 na 5)
Chorwacja – słowiańska dusza w oliwnym gaju3.80 out of 50 based on 5 voters.


Gdy na własne oczy ujrzymy błękitne wody Chorwacji i królujące nad nimi imponujące krasy, z pewnością zrozumiemy, dlaczego cesarz Dioklecjan, właśnie w tym miejscu postawił najwspanialszy ze swoich pałaców.

Chorwacja | Zachwycający Dubrownik
Chorwacja | Zachwycający Dubrownik (by mikemcholm)

Zróżnicowanie kulturowe

Leżąca na styku kultur wschodu i zachodu Chorwacja jest ziemią niezwykłą, zróżnicowaną i piękną. Tylko tu spotkamy tubylców mówiących językiem słowiańskim, a jednocześnie trudniących się uprawą wspaniałych winnic, drzew cytrusowych i gajów oliwnych. Tylko tu potomkowie dawnych Słowian, spacerują po ruinach rzymskich monumentów.

Historia

Tereny Chorwacji zajmowały na przestrzeni wieków ludy Ilirów, Traków, Celtów, Greków i Rzymian, a z czasem plemiona słowiańskie. W ciągu swych dziejów kraj ten przeżył wiele okresów okupacji, m.in. austrowęgierskiej, francuskiej i niemieckiej. Mówiąc w skrócie: burzliwa historia tej ziemi zakończyła się zwycięstwem chorwackiego Dobro jutro! nad słowami powitania w innych językach. Jak widać na przykładzie Chorwacji, zderzenie się wielu kultur, obfitujące w dawnych czasach w liczne wojny i konflikty, może zaowocować powstaniem wspaniałego kraju o niepowtarzalnej kulturze.

Zabytki

Tak burzliwe dzieje kraju nie mogły przejść bez echa, dzięki czemu możemy dziś oglądać na terenie Chorwacji moc wspaniałych zabytków sięgających prahistorii. Pozostałościami po najstarszych osadnikach są np. skamieniałe szczątki człowieka neandertalskiego odkryte na stanowisku Hušnjakowa Gora. Niektóre z chorwackich miast, takie jak: Zadar, Poreč, Split, Solin, Krk, Pula i Brijuni, gdzie zachowały się ruiny rzymskich budowli i oryginalne układy antycznej sieci ulic, nie pozwalają zapomnieć o niegdysiejszej przynależności tych ziem do terenu wielkiego Imperium.

Chorwacja | Rovinj (Rovigno) – miasto na półwyspie Istria
Chorwacja | Rovinj (Rovigno) – miasto na półwyspie Istria (by Eoghan OLionnain)

Miasta

Do najpiękniejszych chorwackich miast zaliczyć można: SplitDubrownik, Zadar i Hvar. Podczas spacerów brukowanymi uliczkami tych miejscowości, z pewnością zachwycą nas starożytne i średniowieczne budowle ukryte pośród urzekającej roślinności: pinii, cyprysów, magnolii i pomarańczy. Piękna pogoda i orzeźwiające nadmorskie powietrze, z pewnością dopełnią pozytywnych wrażeń. Uwodzicielskie zapachy dochodzące z okolicznych restauracji nie pozwolą nam przejść obojętnie bez skosztowania specjałów chorwackiej kuchni. Na zmęczonych i spragnionych czekają gościnne kawiarenki serwujące macną kawę czy też lampki chorwackiego wina.

Przyroda

Krajobraz Chorwacji tworzy zróżnicowana linia brzegowa pełna wysepek, zatok i uroczych zakątków, których pilnie strzegą wyrastające w głębi lądu szczyty Gór Dynarskich. Chorwacja jest przepełniona zielenią. Dębowe i bukowe lasy sąsiadują tu ze śródziemnomorskimi winoroślami oraz plantacjami drzew cytrusowych. Tutejszy krajobraz zachwyci nas swoją różnorodnością: od nadmorskich obszarów krasowych i wodnych kaskad Jezior Plitwickich, po niezdobyte szczyty Gór Dynarskich i łagodne połacie równin w głębi kraju.

Chorwacja | Chorwacka wyspa Vis
Chorwacja | Chorwacka wyspa Vis (by jeremy_vandel)

Plaże

Największą popularnością cieszy się wśród turystów wybrzeże Morza Adriatyckiego. Choć chorwackie plaże są zwykle skaliste i kamieniste, nigdzie indziej nie znajdziemy bardziej turkusowej wody i równie malowniczych, maleńkich zatoczek, które tylko czekają na odkrycie. Do najpiękniejszych i najbardziej romantycznych chorwackich plaż należą: plaże Breli, Brijuni, Cres, Bracu, Crikvenicy i Dubrownika. Miłośników aktywnego wypoczynku z pewnością zainteresują plaże Hvaru i Archipelagu Kornati, które oferują możliwość nurkowania zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów poszukujących przygody wśród zatopionych wraków i jaskiń.

 

Dodaj komentarz ...