Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo Włoch i Grecji można zaliczyć ją do krajów śródziemnomorskich, jednocześnie od strony Węgier jest ona krajem nizinnym, a od strony Słowenii i Austrii – górskim.

Chorwacja | Niesamowicie ulokowane miasto Dubrownik

Chorwacja | Niesamowicie ulokowane miasto Dubrownik (Croatia by Glen Scarborough na licencji CC BY-SA 2.0)

Geografia Chorwacji

Istotną rolę w geograficznym i kulturowym zróżnicowaniu Chorwacji odegrały znajdujące się na jej obszarze pasma górskie. U wybrzeża adriatyckiego znajduje się łańcuch Gór Dynarskich, z pasmami takimi jak: Biokovo, Velebit, Velika Kapela, Učka, nieco dalej w głąb lądu wznoszą się kolejne szczyty: Plješevica, Mala Kapela, Petrova Gora i Zrinska Gora.

U stóp Gór Dynarskich rozciąga się wąskie chorwackie wybrzeże, które w linii prostej ma zaledwie 600 km długości. Rzeczywista długość linii brzegowej kraju, wliczając wybrzeża należące do wysp wynosi jednak 5790 km. Wybrzeże zajmują liczne kamieniste doliny. Miłośnicy słonecznych kąpieli muszą przygotować się zatem na to, iż piaszczyste plaże niemalże nie występują w Chorwacji, a dno morskie często pokryte jest jeżowcami.

Wzdłuż adriatyckiego wybrzeża kraju odnotowano aż 1185 tektonicznych wysp i wysepek. Spośród nich tylko około 66 zostało zasiedlonych. Do największych należą: Cres, Krk, Lošinj, Pag, Rab, Dugi Otok, Brač, Hvar, Korčula, Mljet i Vis. Mają one zazwyczaj wydłużony kształt i pozbawione są roślinności, jednak aż na trzech nadbrzeżnych wyspach znajdują się parki narodowe: Brioni, Kornati i Mljet.

Chorwacja | Krajobrazy rzeki Krka w zachodniej Chorwacji

Chorwacja | Krajobrazy rzeki Krka w zachodniej Chorwacji (Krka National Park by Kamil Porembiński na licencji CC BY-SA 2.0)

Krajobraz Chorwacji

W północno-wschodniej części Chorwacji, między rzekami Sawą, Drawą i Dunajem, znajdują się urodzajne pola i gęste dębowe lasy. Jest to obszar znany niegdyś pod nazwą Slawonii, dziś – Chorwacji Wschodniej.

Na terenie Chorwacji możemy zatem wyróżnić trzy krainy: przymorską (Chorwacja Dalmatyńska), górzystą – położoną w pewnym oddaleniu od Adriatyku i stanowiącą centralną część państwa oraz trzecią, rozciągającą się w dolinach rzecznych Sawy, Mury, Drawy, Dunaju, Kupy, Uny, Bosy i Driny (Chorwacja Posawska lub Panońska).

Chorwacja to także dzikie, urwiste wąwozy oraz jedne z najpiękniejszych w Europie obszarów krasowych: Welebit wraz z półwyspem Istria. Poszczególne skały posiadają swoje własne imiona i przypisane im tajemnicze legendy.

Rzeki w Chorwacji

Do głównych rzek Chorwacji należą: Drawa, Sawa, Dunaj i Kupa. Chorwackie jeziora i rzeki słyną ze swej malowniczości. Szczególnie urzekające są plitwickie kaskady wodne i wodospady. Przepastne rzeki kraju doskonale nadają się do żeglugi i stanowią międzynarodowe szlaki wodne.

Chorwacja | Malownicze wzgórza wyspy Ciovo (Čiovo)

Chorwacja | Malownicze wzgórza wyspy Ciovo (Čiovo) (Croatia-01087 - Trogir by Dennis Jarvis na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Malediwy? Kiedy jechać na Malediwy?
Nazwa tego państwa oznacza „łańcuch wysp” i rzeczywiście tworzy je ponad tysiąc koralowych wysepek na 26 atolach....
Kiedy jechać na Seszele? Kiedy jechać na Seszele?
Okazuje się, że do raju można trafić i za życia. Trzeba tylko w tym celu wybrać się na Seszele. Otoczone palmami...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Owoce Chorwacji – figi Owoce Chorwacji – figi
Drzewa figowe to jedne z najstarszych drzew owocowych uprawianych przez człowieka. W Chorwacji figi rosną niemalże...
Kiedy jechać do Izraela? Kiedy jechać do Izraela?
Izrael to kraj niezwykły. Jeśli marzy nam się oderwanie od dnia codziennego, warto jechać właśnie tam. Aby jednak...