Chorwacja - warunki naturalne

30 marzec 2011.

12
com_content.article
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Chorwacja - warunki naturalne4.50 out of 50 based on 4 voters.


Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo Włoch i Grecji można zaliczyć ją do krajów śródziemnomorskich, jednocześnie od strony Węgier jest ona krajem nizinnym, a od strony Słowenii i Austrii – górskim.

Chorwacja | Niesamowicie ulokowane miasto Dubrownik
Chorwacja | Niesamowicie ulokowane miasto Dubrownik (by photographerglen)

Istotną rolę w geograficznym i kulturowym zróżnicowaniu Chorwacji odegrały znajdujące się na jej obszarze pasma górskie. U wybrzeża adriatyckiego znajduje się łańcuch Gór Dynarskich, z pasmami takimi jak: Biokovo, Velebit, Velika Kapela, Učka, nieco dalej w głąb lądu wznoszą się kolejne szczyty: Plješevica, Mala Kapela, Petrova Gora i Zrinska Gora.

U stóp Gór Dynarskich rozciąga się wąskie chorwackie wybrzeże, które w linii prostej ma zaledwie 600 km długości. Rzeczywista długość linii brzegowej kraju, wliczając wybrzeża należące do wysp wynosi jednak 5790 km. Wybrzeże zajmują liczne kamieniste doliny. Miłośnicy słonecznych kąpieli muszą przygotować się zatem na to, iż piaszczyste plaże niemalże nie występują w Chorwacji, a dno morskie często pokryte jest jeżowcami.

Wzdłuż adriatyckiego wybrzeża  kraju odnotowano aż 1185 tektonicznych wysp i wysepek. Spośród nich tylko około 66 zostało zasiedlonych. Do największych należą: Cres, Krk, Lošinj, Pag, Rab, Dugi Otok, Brač, Hvar, Korčula, Mljet i Vis. Mają one zazwyczaj wydłużony kształt i pozbawione są roślinności, jednak aż na trzech nadbrzeżnych wyspach znajdują się parki narodowe: Brioni, Kornati i Mljet.

Chorwacja | Krajobrazy rzeki Krka w zachodniej Chorwacji
Chorwacja | Krajobrazy rzeki Krka w zachodniej Chorwacji (by sergiu_bacioiu)

W północno-wschodniej części Chorwacji, między rzekami Sawą, Drawą i Dunajem, znajdują się urodzajne pola i gęste dębowe lasy. Jest to obszar znany niegdyś pod nazwą Slawonii, dziś – Chorwacji Wschodniej.

Na terenie Chorwacji możemy zatem wyróżnić trzy krainy: przymorską (Chorwacja Dalmatyńska), górzystą – położoną w pewnym oddaleniu od Adriatyku i stanowiącą centralną część państwa oraz trzecią, rozciągającą się w dolinach rzecznych Sawy, Mury, Drawy, Dunaju, Kupy, Uny, Bosy i Driny (Chorwacja Posawska lub Panońska).

Chorwacja to także dzikie, urwiste wąwozy oraz jedne z najpiękniejszych w Europie obszarów krasowych: Welebit wraz z półwyspem Istria. Poszczególne skały posiadają swoje własne imiona i przypisane im tajemnicze legendy.

Stosunki wodne

Do głównych rzek Chorwacji należą: Drawa, Sawa, Dunaj i Kupa. Chorwackie jeziora i rzeki słyną ze swej malowniczości. Szczególnie urzekające są plitwickie kaskady wodne i wodospady. Przepastne rzeki kraju doskonale nadają się do żeglugi i stanowią międzynarodowe szlaki wodne.

 Chorwacja | Malownicze wzgórza wyspy Ciovo (Čiovo)
Chorwacja | Malownicze wzgórza wyspy Ciovo (Čiovo) (by remus)

Czytaj także:

Dodaj komentarz ...