Klimat Chorwacji

17 październik 2013.

15
com_content.article
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Klimat Chorwacji4.00 out of 50 based on 4 voters.


Naturalne granice górskie, oddzielające ziemie nadmorskie od tych położonych w głębi lądu, są jedną z przyczyn zróżnicowania klimatycznego Chorwacji.

Chorwacja | Krystaliczne wody wokół wyspy Badija
Chorwacja | Krystaliczne wody wokół wyspy Badija (by suetupling)

Strefa nadmorska

W strefie nadmorskiej występuje klimat podzwrotnikowy typu morskiego. Obszary nad Adriatykiem to najcieplejsze miejsca w całym kraju. Średnie temperatury wynoszą tu od 3 do 12°C w styczniu i od 21 do 30°C w lipcu (nieco chłodniej jest na północy, cieplej – na południu wybrzeża).

Letnie noce są ciepłe (18-19°C). Bardzo korzystne są także warunki nasłonecznienia, gdyż np. w Puli słońce świeci średnio nawet 10 godzin dziennie (lipiec, sierpień). Latem odpowiednio wysoka, a tym samym niezwykle atrakcyjna dla turystów, jest temperatura wody w Morzu Adriatyckim – sezon kąpielowy w Chorwacji trwa nieprzerwanie od czerwca do października, kiedy to temperatura wody wynosi ponad 18°C.

Chorwacja wschodnia

Wewnątrz kraju występuje klimat umiarkowany ciepły, w górach przechodzący w klimat górski. Najwyższe temperatury stycznia wynoszą tu średnio 2-3°C, zaś lipca – 26-28°C. Temperatury minimalne w styczniu spadają do -4 kresek, zaś w lipcu wynoszą ok. 17°C.

 Chorwacja | Kąpielisko na wyspie Ciovo (Čiovo)
Chorwacja | Kąpielisko na wyspie Ciovo (Čiovo) (by remus)

Opady i wiatry

Roczna suma opadów w Chorwacji środkowej wynosi ok. 700 – 1100 mm, na terenach nadmorskich – 1200-1500 mm, w Dalmacji zaś – poniżej 1000 mm. Turyści nie powinni się jednak tym przejmować, gdyż deszcze zwykle występują zimą. Latem mają miejsce, trwające nawet 2 miesiące, okresy suszy.

W chłodniejszych okresach roku na wybrzeżu spodziewać się można silnych wiatrów, noszących nazwę bora, zaś w głębi lądu wiosną występują feny.

Warunki klimatyczne Chorwacji sprzyjają rozwojowi turystyki, a sezon trwa tu aż 5-6 miesięcy w roku.

Chorwacja | Dubrownik - widok na plażę Lapad
Chorwacja | Dubrownik - plaża Lapad (by aileenparsons )

Dodaj komentarz ...