Brela

28 wrzesień 2016.

142
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Brela5.00 out of 50 based on 1 voters.


Brela to niewielka miejscowość turystyczna położona między górami Biokovo a Morzem Adriatyckim na Riwierze Makarskiej. Czyste wody, cudowne plaże, żar słońca i wyśmienita lokalna kuchnia – to tylko niektóre z rzeczy, jakie ma nam do zaoferowania ten niezwykły kurort.

Chorwacja | Lazurowe wybrzeże Breli
Chorwacja | Lazurowe wybrzeże Breli (by ahenobarbus )

Miasteczko zamieszkiwane jest przez około 1770 osób. Dzięki wspaniałym plażom, urozmaiconej bazie noclegowej i gościnności mieszkańców, Brela stała się jednym z najbardziej popularnych kurortów w Dalmacji.

Zielona Brela

Brela jest niezwykle zielonym miasteczkiem. Szczególnie zachwycające są tutejsze lasy sosnowe. Warto wybrać się na spacer jedną z licznych ścieżek, które poprowadzą wzdłuż morza, przez urokliwe osiedla miasteczka aż do samej góry Biokovo.

W 1935 roku założono w Breli Towarzystwo Upiększania Miasta. Odkąd wzrosło zaangażowanie okolicznych mieszkańców w branżę turystyczną, znacznie spadło zainteresowanie rolnictwem. Obecnie mieszkańcy uprawiają w swych przydomowych ogrodach głównie oliwki, winogrona, pomarańcze oraz cytryny.

Punta Rata – najpopularniejsza plaża Breli zdobyła wiele nagród turystycznych. Jedną z nich jest Błękitna Flaga – międzynarodowe wyróżnienie przyznawane za czystość wód i plaż.

Chorwacja | Jedna z urokliwych uliczek Breli
Chorwacja | Jedna z urokliwych uliczek Breli (by ahenobarbus )

Atrakcje

Oprócz cudownych plaż i morza, Brela i jej okolice mają do zaoferowania także wiele innych atrakcji. Jedną z nich jest kompleks budynków Bekavci-Ivandić. Warto także zobaczyć Piosik - wąwóz i kanion położony kamienistym płaskowzgórzu, Ruiny twierdzy Herceg czy budynek historyczny, z pozostałościami tureckiej baszty pochodzącej z XVI i XVII wieku.

Warto również odwiedzić liczne zabytkowe kościoły, np. wybudowany w stylu barokowym Kościół Gospe od Karmela, pochodzący z XVIII wieku Kościół sv. Ilije oraz Kościół św. Mikołaja.

Chorwacja | W miasteczku znajduje się wiele restauracji, w których zjemy wyśmienite potrawy kuchni chorwackiej
Chorwacja | W miasteczku znajduje się wiele restauracji, w których zasmakujemy w wyśmienitych potrawach kuchni chorwackiej (by ahenobarbus )

Dodaj komentarz ...