Brac

16 lipiec 2014.

121
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Brac5.00 out of 50 based on 1 voters.


Brac (Brač) jest malowniczą, górzystą wyspą, największą w Dalmacji i trzecią pod względem wielkości na Morzu Adriatyckim. Patronem wyspy jest święty Grzegorz. W starożytności Brac słynął z wydobywanego tu marmuru, który wykorzystywano do budowy najwspanialszych obiektów Chorwacji (m. in. Pałacu Dioklecjana w Splicie). Dziś jest to popularne centrum turystki, a przede wszystkim – sportów wodnych.

Chorwacja | Widok na miasto Sutivan
Chorwacja | Widok na miasto Sutivan (by lilivanili )

Położenie Brac

Powierzchnia wyspy wynosi 395,44 km² i żyje tu około 14 tys. mieszkańców. Od stałego lądu wyspę dzieli cieśnina, której szerokość wynosi maksymalnie 12 km.

Największe miasto na wyspie to Supetar. Spośród pozostałych miejscowości wymienić należy: Bol, Blaca, Milna, Sutivan, Selca, Pučišća i Sumartin.

Najwyższym szczytem wyspy jest Vidova Gora, która mierzy 778 m n.p.m.

Historia wyspy

Wyspa Brac ma bardzo bogatą i ciekawą historię. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że osadnictwo ludzkie pojawiło się tu już około 3000 roku p.n.e. W IV wieku wyspę zamieszkiwali Ilirowie, a konkretnie plemię Dalmatów, od których pochodzi dzisiejsza nazwa regionu – Dalmacja.

Pierwsi Chorwaci przybyli na wyspę w VII wieku. W czasach przynależności do Francji, jakość życia mieszkańców Brač znacznie wzrosła. Podczas panowania Habsburgów (XIX wiek), najważniejsze miasta na wyspie zostały połączone ze sobą systemem ulicznym.

Późniejszy okres nie był dla mieszkańców wyspy łatwy. Na początku XX wieku Brač dotknęła zaraza. Wielu mieszkańców zostało zmuszonych do emigracji.

I i II wojna światowa przyniosły kolejny trudny okres w dziejach państwa. Kiedy wreszcie Brač uwolniło się od faszystowskiej okupacji, stało się częścią Socjalistycznej Republiki Jugosławii. W 1991 roku wyspa stałą się częścią Republiki Chorwacji.

Chorwacja | Plaża Zlatni Rat z lotu ptaka
Chorwacja | Plaża Zlatni Rat z lotu ptaka (by Emich )

Atrakcje

Jedną z atrakcji Brac jest Vidova Góra. Najlepiej dostać się na nią samochodem. Gdy już znajdziemy się na szczycie, zobaczymy wspaniały widok na południową część wyspy, m. in. na plażę Zlatni Rat.

Innym miejscem wartym zobaczenia jest Zmajeva Spija, czyli Smocza Jama. Ta fascynująca jaskinia położona jest w południowej części wyspy, niedaleko Vidovej Góry. Doprowadzą nas do niej liczne trasy spacerowe.

Niesamowite i z pewnością warte odwiedzenia miejsce, pełne opuszczonych domostw i budynków użyteczności publicznej stworzonych w XVI wieku przez mnichów, to tzw. Kamienna Pustynia Blaca, położona po wschodniej stronie Vidovej Góry.

Chorwacja | Bol - południowa część wyspy
Chorwacja | Bol - południowa część wyspy (by heardsy )

Dodaj komentarz ...