Biograd na Moru

09 marzec 2016.

149
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Biograd na Moru5.00 out of 50 based on 1 voters.


Biograd na Moru to nowoczesne, tętniące życiem miasteczko w północnej Dalmacji na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Pierwsi turyści przybyli tu już w 1920 roku, natomiast pierwszy hotel wybudowano w roku 1935.

Chorwacja | Widok na wyspę Pašman
Chorwacja | Widok na wyspę Pašman (by zergu )

Każdy turysta z pewnością zakocha się w tym miasteczku! Błękitne morze, złote plaże, przepyszna lokalna kuchnia oraz przyjaźni mieszkańcy.

Biograd na Moru położony jest zaledwie 28 km od Zadaru. Naprzeciwko miasteczka znajduje się wyspa Pašman, na którą dostaniemy się promem.

Nazwa miasta Biograd na Moru w dosłownym znaczeniu oznacza „Białe miasto na morzu”.

Historia

Historia Biogradu jest bardzo ciekawa, ale też burzliwa.  Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z X wieku. Była to wówczas siedziba chorwackich królów. Od 1125 do 1797 roku miastem panowali Wenecjanie. W 1646 roku, podczas wojen wenecko-tureckich, Biograd na Moru został całkowicie zniszczony.

Chorwacja | Biograd nocą
Chorwacja | Biograd nocą (by zergu )

Klimat

Dalmację charakteryzuje klimat śródziemnomorski z upalnym i słonecznym latem. Średnia temperatura w tym czasie oscyluje w granicach 26 stopni Celsjusza. Zimy są ciepłe i łagodne. Niemal przez 6 miesięcy w roku będziemy mogli upajać się morskimi kąpielami.

Co warto zobaczyć w Biogradzie?

Jednym z miejsc, które warto zobaczyć jest muzeum miejskie. Znajduje się ono w miejscu dawnego ratuszu. Zobaczymy tu pozostałości po mieście królewskim i wspaniałe XVII-wieczne monety.

Obowiązkowym punktem wycieczki jest także odwiedzenie plaż i kąpiel w krystalicznie czystym morzu. Do najpopularniejszych i najpiękniejszych należą Soline oraz Drazica. Będziemy mogli nie tylko wylegiwać się w  promieniach słońca ale i spróbować swoich sił w sportach, np.: windsurfingu czy siatkówce.

Chorwacja |  Park Narodowy Jezior Plitwickich
Chorwacja | Park Narodowy Jezior Plitwickich (by pablobm )

Jedną z atrakcji może być podróż do Parku Narodowego Rzeki Krka (około 40 km na wschód od Biogradu). Zobaczymy tu kilkadziesiąt niesamowitych wodospadów. Miłośnicy przyrody powinni wybrać się  również do oddalonego o około 100 km Parku Narodowego Jezior Plitwickich, w którym mieści się 16 przepięknych jezior krasowych.

Dodaj komentarz ...