Architektura Chorwacji - style i epoki

07 grudzień 2016.

39
com_content.article
(7 razy zagłosowano, średnia ocena 3.57 na 5)
Architektura Chorwacji - style i epoki3.57 out of 50 based on 7 voters.


Zwiedzanie chorwackich miast to szansa na prawdziwą podróż w czasie poprzez style i epoki. Świetnie zachowane arcydzieła architektury, malownicze detale i zapierające dech w piersiach miejskie panoramy to obowiązkowe uzupełnienie naszego urlopu w tym niezwykłym kraju.

Chorwacja | Varazdin
Chorwacja | Varazdin (by croacia_)

W muzeach Chorwacji zapoznać się możemy z zabytkami sztuki Ilirów, Greków i Rzymian. Po tych ostatnich zachowały się także wspaniałe zabytki architektury (m. in. Pula, Split). Wpływy sztuki bizantyjskiej reprezentuje m.in. bazylika Eufrazjana w Poreču datowana na VI w n.e.

We wczesnym średniowieczu (VIII-X w) na obszarach chorwackich miast zaczęto wznosić niewielkie budowle sakralne. Ten typ budownictwa reprezentuje m. in. kościół św. Donata w Zadarze (XI w) i św. Barbary w Trogirze (IX-X w).

W XI w na tereny Chorwacji “wkroczył” styl romański wraz z charakteryzującymi go trzynawowymi bazylikami z absydą. Z tego okresu pochodzą m.in.: katedra św. Anastazji w Zadarze, kościół katedralny św. Wawrzyńca w Trogirze, katedra NMP w Rabie.

XIII w. to okres triumfu “strzelistego gotyku”, którego budowle podziwiać możemy m.in. w Zagrzebiu: kościół Wniebowzięcia NMP i kościół św. Marka.

Zabytkowe budowle renesansu zachowały się m. in. w Dubrovniku: Mała i Wielka Fontanna Onufrego, kościół Zbawiciela, pałac Rektorów i Sponza.

Miłośnicy barokowego przepychu powinni wybrać się do chorwackiego centrum tego stylu, jakim jest Varaždin.

Chorwacja | Trogir
Chorwacja | Trogir (by croacia_)

Dodaj komentarz ...